Дякуємо!
Ми зателефонуємо до Вас у робочий час
+38 097 833 8731
Локація
Львів, вул. Сихівська 16а
Львів, вул. Богдана Лепкого 12
Львів, вул. Сихівська 16а
Львів, вул. Богдана Лепкого 12
Багато людей вважають сколіозом звичайні порушення постави з асиметрією м’язів, які виявляють чи не у половини школярів. Таку помилку допускають навіть деякі лікарі. Але справжнє захворювання діагностується лише у 2-4% і потребує серйозного лікування. Фізична реабілітація дає хороший ефект на початкових стадіях. Вона знімає основні симптоми сколіозу, зменшує або сповільнює викривлення хребта, укріплює м’язи, усуває біль в спині. При значних деформаціях показаний корсет або операції. Але й у цих випадках як допоміжну терапію рекомендують лікувальну фізкультуру та масаж. Вони пришвидшують відновлення і запобігають рецидивуванню патології.
Істинний сколіоз - це викривлення хребта у фронтальній площині, при якому спостерігаються органічні зміни в скелеті На стороні вгину щільність кістки вища, пористість знижена, кірковий шар потовщений. При електроміографії фіксується більша м’язова активність на опуклому боці, ніж на увігнутому.
Розвивається захворювання в будь-якому віці, але найчастіше його діагностують в 11-14 років (період інтенсивного росту). Підвищений ризик мають також діти 6-12 місяців та 5-6 років. До 15% захворювань діагностуються як вроджені. У дорослих викривлення хребта завжди вторинні, внаслідок, артрозу, артриту, остеопорозу, травми, дегенеративних процесів у кістково-м’язовій системі.
Сколіоз частіше діагностується у жінок, ніж у чоловіків. Виключення - дитяча форма, що виникає до трьох років. У дівчаток захворювання швидко прогресує, особливо в період статевого розвитку.
Найчастіше зміни виявляють в грудному та поперековому відділах хребта. В першому випадку викривлення йде в правий бік, у другому - в лівий. Лише у дітей до трьох років спостерігається лівостороння деформація у грудному відділі.
Захворювання має схильність до прогресування. Тільки при незначному ступені спостерігаються спонтанні виправлення після припинення інтенсивного росту. Якщо не проводити своєчасну корекцію, можуть з’явитись ускладнення. Найчастіше це деформація грудної клітки, порушення розвитку легень та серця. У дорослих з’являються болі в спині, підвищується ризик травм, протрузій та гриж міжхребцевих дисків.
Приблизно у 80-90% випадків причини сколіозу залишаються невідомими. Таку форму називають ідіопатичною. Останнім часом з’явились дослідження, які пояснюють викривлення хребта генетикою. Були виявлені певні зміни в генах CHD7 та MATN1, які відповідають за розвиток сполучної тканини, хряща. Їх значні мутації викликають важкі спадкові синдроми.
Деякі вчені пояснюють розвиток ідіопатичного сколіозу нерівномірним ростом м’язів та кісток у підлітковому віці. Але це не дає відповіді, чому захворювання розвивається відносно рідко. Очевидно, такі диспропорції накладаються на вроджену чи набуту патологію кісткової, хрящової, м’язової чи сполучної тканини.
Близько 10-20% випадків сколіозі пов’язані з патологіями нервово-м’язової системи. Викривлення хребта можуть розвиватись при:
До факторів ризику, які можуть провокувати прогресування захворювання, відносяться:
Наявність одного або декількох факторів ризику ще не означає, що в дитини буде сколіоз. Для цього потрібно, щоб паралельно існували зміни в структурі кістково-м’язової системи. Але вони можуть викликати порушення постави, збільшити вже наявне викривлення хребта.
Перші симптоми сколіозу помічають батьки, вчителі чи навіть друзі в школі. У дитини спостерігається:
У дітей зі сколіозом часто болить спина (особливо в нижній частині), шия, їм важко всидіти в одному положенні через постійний дискомфорт. При фізичних вправах швидко настає втома. Дівчатка підлітки скаржаться на болючі місячні. У важких випадках порушується дихання, серцевий ритм, навіть робота кишківника (з’являються запори).
Класифікація сколіозу складна, як і саме захворювання. Його розділяють на види за кількома принципами.
За можливими причинами:
Ідіопатичний
Міопатичний
Нейрогенний
Диспластичний
Посттравматичний
За кількістю згинів:
С-подібний з одним згином
S-подібний з двома
Z-подібний з трьома
Перший вид ще називають простим сколіозом, а другий і третій - складним.
За локалізацією:
Грудний
Поперековий
Шийний чи крижовий (рідкісні форми)
Змішаний (шийно-грудний, грудинно-поперековий, крижово-поперековий)
За віком, в якому виник (тільки для ідіопатичного сколіозу):
Інфантильний (0-3 роки)
Ювенільний (3-10 років)
Підлітковий (11-18 років)
Дорослий (після 18 років)
Інфантильні сколіози часто виправляються самостійно. Ювенільні мають найбільш злоякісний перебіг, швидко прогресують і погано піддаються корекції.
Щоб визначити ступінь сколіозу, необхідно зробити рентгенографію На знімку вимірюється кут викривлення хребта. В одних країнах діагноз ставлять, коли кут є більшим ніж 10͒, в інших - від 5-6͒.
I - кут 5-10͒
II - 11-30͒
III - 30-50͒
IV - більше 50͒
Від кута викривлення хребта залежить тактика лікування і прогноз захворювання.
Як, ви вже й здогадалися, активна фізична терапія є одним з найефективніших методів лікування сколіозу. За довгий практичний період ми зібрали комплекс ефективних вправ, які допоможуть зберегти поставу правильною, а при порушені забезпечить корекцію.
Програма називається "Здорова постава" сьогодні вона внесена в план розвитку освіти Львова. Ми зробили її максимально доступною і ви маєте можливість отримати доступ до неї прямо зараз, якщо цікаво, тисніть кнопку нижче.
Запідозрити сколіоз у дитини можна вже при звичайному огляді. лікар бачить асиметрію плечей, тазових кісток, випинання лопаток. Остисті відростки розташовані не посередині спини, а відхиляються в бік від умовної лінії, що з'єднує шию і центр сідниць.
Для підтвердження діагнозу назначають рентгенографію. На знімку видно кут викривлення, зміни в самих хребцях (їх деформацію, ротацію, нерівномірну структуру кістки). У складних випадках можуть порекомендувати МРТ. Щоб визначити стан мускулатури роблять електроміографію.
При підозрі на один із спадкових синдромів рекомендують пройти генетичне тестування і консультацію лікаря-генетика. Якщо викривлення значне, вивчають функцію дихання за допомогою спірографії, роблять Єхо-КГ серця.
Діагностика в центрі Zarpa
Коли до нас приходить дитина з порушенням постави і ми підозрюємо в неї сколіоз, зразу відправляємо на консультацію до лікаря-ортопеда. Скоріше за все він назначить рентгенографію, а при необхідності й інші додаткові обстеження. Ви повернетесь до нас з готовим діагнозом і ми зможемо вибрати подальшу тактику.
Діагностика фізичного терапевта в нашому центрі - це вивчення стану кістково-м’язової системи і можливостей його корекції. В першу чергу визначаємо ступінь асиметрії тіла. Для цього візуально оцінюється постава, а для уточнення даних використовується сітка Вебра. Вона прикріплена до стіни. Дитина стає поруч, а на її тіло симетрично наклеюються невеликі наліпки. Їх положення проектується на сітку. Це дає можливість більш точно визначити, наскільки асиметричними є права та ліва частини тіла.
Другий етап діагностики - вивчення можливостей руху. Для цього використовується система тестування FMT Screen. Фізичний терапевт проводить різноманітні функціональні проби. Прості пасивні та активні вправи дозволяють побачити зміни патернів руху, обмеження пов'язані з болем чи органічними порушеннями в хребті. Обов’язково пальпують м’язи, для визначення їх тонусу в спокійному стані і під час навантаження.
Чи можна ефективно попередити сколіоз? Багато видів патології мають під собою генетичну основу і вроджені зміни у сполучній тканині. Впливати ми на них не можемо. Причини ідіопатичного сколіозу взагалі не відомі. Але зміцнення м’язів, правильний розподіл навантаження на спину може уповільнити чи й пригальмувати процес на ранній стадії, надовго зберегти гарну поставу.
Профілактикою варто займатись уже з 4-5 років. Але особливу увагу приділяють школярам. Перш за все вони повинні правильно сидіти за партою. Ось основні правила:
Школярі не повинні сидіти за партою довше 40-45 хвилин. Після цього слід робити перерву і дати можливість дітям рухатись. Для учнів молодших класів такі розминки варто робити кожні 20-25 хвилин. Схожих правил не завадить дотримуватись і дорослим. Перерви по 10 хвилин необхідно робити щогодини.Важливо вести активний спосіб життя. Діти повинні займатись спортом, але при цьому не працювати понад свої сили. Зранку потрібно робити гімнастику, в теплу погоду тренуватись на свіжому повітрі. В нашому центрі є спеціальна програма “Здорова постава”, яка допомагає школярам попередити сколіоз та інші викривлення хребта. Ми також радимо 1-2 рази в рік проходити профілактичний масаж.
Існує декілька методів лікування сколіозу:
Вибір тактики залежить від ступеня захворювання і кута викривлення хребта. На І-ІІ стадії використовують консервативні методи. Вони включають фізичні вправи, лікувальний масаж.На третій стадії, коли викривлення хребта перевищує 25-30͒͒, використовуються корсети. Їх потрібно носити 18-23 години на добу (в тому числі під час сну). Знімається корсет під час фізичних занять. Вилікувати сколіоз таким методом неможливо, але реально пригальмувати процес. Ефект є лише в період активного росту дитини (приблизно до 16-18 років).Якщо консервативні техніки не діють результатів і сколіоз продовжує прогресувати, або кут викривлення перевищує 40͒, назначається операція. Хребет фіксується за допомогою металевих пластин. Після хірургії також потрібна фізична реабілітація, щоб покращити ефективність втручання і попередити його негативні наслідки.
Звертайтесь в наш центр після консультації лікаря і рентгенологічного обстеження. Якщо ви прийдете на профілактичний курс і фізичний терапевт запідозрить сколіоз, він сам скерує дитину до ортопеда.
Ми коригуємо сколіоз І-ІІ ступеню. При ІІІ стадії готуємо дітей до хірургічного втручання. Також ви можете пройти в нас реабілітацію після виписки з стаціонару, навіть якщо робили операцію не у Львові.
Наші фахівці використовують такі методи корекції сколіозу:
Лікувальну фізкультуру
Лікувальний масаж
Функціональний масаж з елементами мануальної терапії
Витяжку на дошці Євмінова
Кінезіотейпування
Основна ціль нашої терапії - укріплення м'язового корсета спини. Міцна мускулатура здатна підтримувати хребет у правильному положенні. Крім того, вправи та масаж знімають спазми, покращують живлення м’язів, суглобів та кісток. Вони розвивають легені, позитивно впливають на серцево-судинну систему, покращують загальний стан здоров’я.
Комплекс ми підбираємо індивідуально, після завершення діагностики. Все буде залежати від віку дитини, стану кістково-м’язової системи, ступеню викривлення хребта. Лікувати проблему можна спочатку масажем (10-15 сеансів), потім переходити до фізкультури. Інколи ці методики міняють місцями або використовують паралельно.
Активна реабілітація повинна бути безперервною. У дитини виробляються правильні навички руху, зміцнюється мускулатура всього тіла, а не лише спини. На заняттях ми використовуємо медболи та фітболи, координаційну та вертикальну драбину, фітнес-стрічки, гімнастичні палки, гантелі. Але головний акцент робимо на вправах з використанням ваги власного тіла, розвитку гнучкості.
Добре зарекомендував себе метод кінезіотейпування. На тіло наклеюються еластичні стрічки, які попереджають травми, знімають біль, фіксують поставу. Тейпи залишаються на тілі протягом 5-6 діб, після чого робиться перерва на 1-2 дні. При лікуванні сколіозу ми рекомендуємо пройти 5-6 курсів тейпування.
Потрібна консультація?
Заповніть форму і ми зателефонуємо до Вас!
Варто пам’ятати, що сколіоз це складна проблема, яка потребує тривалого лікування. Консервативними методами його вдається коригувати на ранніх стадіях до припинення росту дитини. У дорослих можна лише зміцнити м’язи, зняти болі та дискомфорт у спині, покращити рухомість хребта та суглобів.
Перед початком реабілітації ми фіксуємо всі результати діагностики. Кожні 2-3 місяці проводимо контрольні тести та огляд. Через 6 місяців після початку занять назначається рентген, на якому можна оцінити зміну кута викривлення хребта. Після цього програма може бути змінена або скоригована, в залежності від результатів обстежень.
Ефект лікування буває помітним вже в перші місяці. Виправляється постава, збільшується амплітуда рухів, зменшується асиметрія тіла. Але кожна дитина та її випадок сколіозу є особливим. Тому ми завжди складаємо індивідуальний план реабілітації, комбінуємо різні методики. Тільки такий підхід допомагає досягти максимальних результатів.