+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Протрузія міжхребцевих дисків

Не всі знають, що протрузія дисків це прояв вікових дегенеративних змін у хребті. За різними даними, на рентгенологічних знімках вона виявляється у 50-80% дорослих після 30 років. У більшості випадків протікає патологія без симптомів і не потребує лікування. Але в деяких ситуаціях може виникати біль. Крім того, завжди є ризик розриву фіброзного кільця і переходу протрузії в грижу. В нашому центрі усім, в кого виявлена схожа проблема, рекомендують пройти курс фізичної реабілітації. Він складається з пасивних та активних методик, комплекс яких завжди підбирається індивідуально.

Що таке протрузія диска?

Наш хребет складається майже з трьох десятків хребців. Вони з’єднані між собою зв’язками. Поверхні, які дотикаються одна до одної, вкриті хрящем. Між хребцями знаходяться диски, які займають до 25% довжини хребта. Ці структури забезпечують рухомість і виконують функцію амортизації. Вони згладжують удари, додають хребту пружності.
Диск складається з двох частин - пульпозного ядра (в центрі) і фіброзного кільця (на периферії). При народженні пульпозне ядро більше як на 80% складається з води, має гелеподібну консистенцію.
З віком вода втрачається, змінюється хімічний склад центральної частини диска. Знижується кількість протеогліканів, змінюється співвідношення кератинсульфату і хондроїтинсульфату на користь першого, підвищується вміст колагену. Внаслідок цього ядро за своєю структурою стає схожим на фіброзне кільце, перестає виконувати амортизаційну функцію.
У фіброзному кільці теж відбуваються дегенеративні зміни. Воно втрачає еластичність, в його структурі з’являються мікротріщини, деякі ділянки послаблюються та розтягуються. Проблема посилюється при травмуванні. Навіть незначні пошкодження викликають запалення та посилення дегенерації.
Зовнішній вигляд диску змінюється. Під тиском хребців зменшується його висота. Пульпозне ядро починає розтягувати фіброзне кільце і диск випирає з міжхребцевої щілини. Така ситуація називається протрузією. На відміну від грижі, цілісність фіброзного кільця зберігається.
Найчастіше протрузії виникають в шийному та поперековому відділі, набагато рідше - в грудному. Це зв’язано з особливостями навантаження на різні частини хребта.

Причини розвитку

Чому розвиваються дегенеративні процеси в хребті і виникає протрузія диску до кінця не відомо. Існує декілька факторів ризику:

  • Високий зріст

  • Ожиріння

  • Травми спини

  • Професійне заняття спортом

  • Важка фізична праця

  • Малорухливий спосіб життя

  • Неправильне положення тіла під час роботи за столом, водінні автомобіля

  • Інфекційні та запальні захворювання хребта

  • Сколіоз, патологічний лордоз та кіфоз

  • Спадкова схильність

Протрузія може стати грижою

Дізнайтесь, які ціни на лікування протрузії, щоб попередити її розвиток або позбавитися назавжди!

Симптоми та ознаки

Більшість протрузій протікає безсимптомно і виявляється випадково при рентгенологічному обстеженні. Ознаки патології можуть з’явитись, якщо диски перетискають спинномозкові нерви або виникає запалення. Вони залежать від локалізації процесу.

У шийному відділі:

    Головні болі
    Запаморочення
    Біль в шиї
    Підвищення тиску
    Оніміння верхніх кінцівок

У грудному:

    Болі в грудях, які можуть імітувати стенокардію
    Біль при диханні
    Дискомфорт та біль у верхній частині живота

У поперековому:

    Біль в попереку, що посилюється при згинанні чи розгинанні
    Біль в ногах, колінах
    Важкість при ходьбі
    Оніміння нижніх кінцівок

Протрузія викликає нестабільність хребта, що може призвести до обмеження рухів. Окрім того, неприємні відчуття провокують спазм м’язів, а це ще більше посилює біль та порушення динаміки.

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до Вас!

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до Вас протягом робочого часу!

Can't send form.

Please try again later.

Види протрузій

Захворювання розділяють на види за кількома принципами.
За типом випинання диску:

    Дифузна (нерівномірне)
    Циркулярна (рівномірне)

За напрямком випинання:

    Задня - від живота до спини. Найбільш поширений вид.
    Центральна - у напрямку спинномозкового каналу. Може досить швидко викликати подразнення корінців нервів та спинного мозку, які проявляються неврологічною симптоматикою.
    Задньо-латеральна - назад від живота до спини з деяким відхиленням у бік.
    Бічна - в медіальному напрямку. Вона найважче діагностується, часто не помітна на рентгені і КТ.

За локалізацією:

    Шийні
    Грудні 
    Поперекові

Діагностика

Без додаткових обстежень виявити протрузію неможливо. Вони потрібні людям, яких турбує сильний та постійний біль у спині чи шиї, оніміння кінцівок, порушення роботи тазових органів (нетримання сечі, калу), значне обмеження рухів.

Для діагностики протрузії назначають:

    Рентгенографію
    Комп’ютерну томографію
    МРТ

Найкращі результати одержують на МРТ. Але використання цієї методики інколи веде до гіпердіагностики. Незначні зміни в дисках лікарі сприймають як протрузію. На КТ та рентгені можна також стан хребців, виявити ознаки остеопорозу.

Як проводиться діагностика в центрі Zarpa

Якщо до нас звертаються клієнти з болями в спині і ми підозрюємо в них протрузію чи грижу, скеровуємо на консультацію до лікаря ортопеда. Але часто люди приходять з уже готовими діагнозами. Наше обстеження допомагає виявити обмеження рухів, порушення координації, визначити напругу та зміну тонусу м’язів.
Для діагностики ми використовуємо:

    Загальний огляд. Визначається тип постави та конституції, симетричність тіла, розвиток мускулатури.
    Пальпація. Допомагає виявити спазмовані та атонічні м’язи, болючі точки.
    SFMA. Функціональні тести, які оцінюють біль і обмеження рухів з ним зв’язані в конкретних ділянках тіла.
    FMS. Загальна оцінка мобільності за допомогою семи стандартних моделей руху.
    Y Balance Test (YBT). Тести на координацію рухів.
Illustration

У пацієнтів з протрузією інколи спостерігається порушення симетрії тіла в зв’язку з локальним спазмом м’язів. Перетискання корінців нервів та сильний біль теж провокує зміну постави.
Обмеження руху можуть бути одними з перших ознак дегенеративного процесу в хребті. Ще до появи болю і навіть дискомфорту в спині. Тому ми велику увагу приділяємо саме функціональним тестам.

Діагностика
Активні тести
YBT
FMS
Screening

Профілактика

Причини та механізми розвитку протрузії до кінця не вияснені. Тому немає способів на 100% попередити дегенеративні зміни в дисках та їх деформацію. Але певні заходи допоможуть контролювати процес, не допустити до погіршення та ускладнень (наприклад, виникнення грижі).
Профілактику варто починати вже в юному віці. Адже багато протрузій зв’язані з порушеннями постави, сколіозом. Дорослим теж не варто забувати про свій хребет, від його стану залежить працездатність і здоров’я.

Ось деякі поради:

    Слідкуйте за своєю вагою.
    Більше рухайтесь, не забувайте про активний відпочинок та прогулянки
    Займайтесь спортом, але без значних перевантажень.
    Носіть важкі предмети правильно, рівномірно розподіляючи їх вагу на всі частини тіла.
    Слідкуйте за поставою, коли сидите в машині чи за робочим столом. Спина та шия повинні бути рівними.
    Під час роботи за столом чи комп’ютером робіть перерву щогодини на 10 хвилин. Зробіть за цей час декілька простих вправ для спини та шиї.
    Відмовтесь від шкідливих звичок - куріння та вживання алкоголю.

Здоровий спосіб життя попереджає багато хвороб. Тому не варто ігнорувати порад. Адже лікування займає час і кошти.

Лікування протрузії диску

Протрузії міжхребцевих дисків лікують консервативними методами. При сильних болях назначають нестероїдні протизапальні препарати, роблять блокади спинномозкових нервів. Але цей метод лише знімає симптоми. Щоб протрузія не турбувала і не переросла в грижу, потрібно зміцнити м’язи спини. Міжхребцеві диски мають погане кровопостачання, і лише активний рух здатен його покращити. Якщо живлення тканин адекватне, дегенеративні процеси уповільнюються. Тому при захворюваннях хребта рекомендують фізичну реабілітацію. Вона включає пасивні та активні методики (масаж, мануальну терапію, лікувальну гімнастику).

Фізична реабілітація протрузії в центрі Zarpa

Для кожного клієнта ми складаємо індивідуальний план лікування. Комплекс реабілітації залежить від загального стану, наявних симптомів. Дуже часто до нас приходять люди з вираженим болем спини. Зняти його - перше завдання. Для цього ми використовуємо методи мануальної терапії та функціонального масажу:

    Постреципрокну та постізометричну релаксацію
    Міофасціальний реліз
    Рефлексотерапію

Ці техніки розслабляють м’язи, адже спазм є однією з причин болю. Прийомами рефлексотерапії діють на нервові закінчення і блокують біль на рівні ЦНС.
Для закріплення результатів ми використовуємо також тракцію або витяжку, маніпуляцію. Вони допомагають збільшити міжхребцеві щілини та зменшити навантаження на диски, знімають спазм мускулатури.
Ще один метод лікування болю - кінезіотейпування. На спину наклеюють еластичні стрічки. Вони подразнюють рецептори на шкірі, блокуючи на рівні ЦНС больові сигнали. Окрім того тейпи фіксують м'язи, допомагають зняти спазми. Стрічки можна носити не знімаючи 5-6 днів. В них займаються гімнастикою, плавають, приймають душ. При протрузії дисків рекомендують пройти 6-7 курсів кінезіотейпування.
Коли гострий біль знятий, можна переходити до активної фізичної реабілітації. Її комбінують з лікувальним масажем. Ми навіть радимо займатись в залі і робити масаж в один день. Таким чином можна адекватно підготувати м’язи до навантаження.
Комплекс вправ для лікувальної фізкультури ми підбираємо окремо для кожного клієнта. Все залежить від його загального стану.. У складних випадках займатись ми починаємо з положення лежачи, поступово додаючи навантаження.
Ми також навчаємо правильно рухатись, підіймати вантажі, сидіти за столом та кермом автомобіля. Всім клієнтам з надлишковою вагою рекомендуємо змінити тип харчування. Допомогти в цьому може дієтолог нашого центру.
Якщо у вас діагностована протрузія хребта, лікувальною фізкультурою ви повинні займатись постійно. Для тих, хто не має змоги регулярно відвідувати реабілітаційний центр, ми записуємо відео з комплексом вправ. Але радимо перші заняття пройти разом з фізичним терапевтом, який проконтролює правильність виконання рухів.
Протрузія - це поширена проблема, зв’язана з дегенеративними процесами в хребті. Повністю вилікувати її важко. Але фізична реабілітація та зміна стилю життя дозволить надовго залишатись активним, попередить грижу та інші ускладнення.

Image placeholder

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо Вам!

Дякуємо!

Ми зателефонуємо у робочий час!

Can't send form.

Please try again later.