+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Артрит

Артрит - це загальна назва запалення суглобів. Він має різні причини, буває ізольованим та генералізованим. Коли в процес втягується багато суглобів, захворювання називається поліартритом. В цій статті ви дізнаєтесь, чому виникає ізольоване запалення, як його лікують. Якщо ви самі зіткнулись з подібною проблемою, фізичні терапевти центру Zarpa підберуть для вас індивідуальну програму реабілітації. Спеціальні вправи, масаж та мануальна терапія допомагають швидко зняти симптоми, відновити форму та попередити схожу проблему у майбутньому.

Що таке артрит?

Запалення - це нормальна реакція організму на пошкодження, інфекцію. Але в деяких випадках захисні механізми дають збій. Процес стає патологічним і веде до руйнування суглобу.
Існує більше десятка речовин, які називаються медіаторами запаленнями. До них відносяться цитокіни, інтерлейкіни, протеази, лізосомні кініни. Вони викликають розширення судин, вихід в міжклітинний простір ексудату (рідини), міграцію імунних клітин. В результаті виникає набряк, підвищення місцевої температури.
При хронічному запаленні медіатори починають руйнувати тканини. В хрящах утворюються клітинні інфільтрати, зменшується кількість води, розпадається колаген. Артритний суглоб починає деформуватись, зменшується товщина хряща, поверхня стає нерівною, обмежується рух, посилюється біль.
При деяких видах артритів включаються аутоімунні процеси. Лімфоцити виробляють антитіла для боротьби з інфекцією. Але в певний момент вони починають руйнувати власну хрящову тканину, посилюючи запалення та дегенерацію.

Причини розвитку

Існує багато причин розвитку артриту. При деяких формах вони не відомі, існують лише фактори ризику.
Найчастіше моноартрит суглобів розвивається через:

    Інфекцію (туберкульоз, бруцельоз, гонорея, стрептокок та стафілокок).
    Травму.
    Вікові дегенеративні процеси.
    Аутоімунні патології (моноартирити бувають при ревматизмі, псоріазі).
    Обмінні порушення (подагра).

До факторів ризику, які підвищують ймовірність запалення суглобів відносяться:

    Надмірні професійні та спортивні навантаження.
    Гіподинамія.
    Ожиріння та високий зріст.
    Неправильне харчування (вживання великої кількості жирного м’яса, консервованих, солоних, маринованих продуктів).
    Зловживання алкоголем та куріння.

Розвиваються артрити у дітей та дорослих. Але ризик запалення збільшується з віком, через триваліший вплив негативних факторів зовнішнього середовища, травми, дегенерацію хряща, гормональні зміни в організмі.

Симптоми і ознаки

Артрит може розвиватися гостро або поступово. Перший варіант характерний для дітей та молодих людей, часто зустрічається при інфекційних чи травматичних запаленнях суглобів, подагрі. Поступовий розвиток характерний для аутоімунних захворювань, дегенеративних процесів.

Основні прояви артриту:

    Біль. Найчастіше сильний, нестерпний, лише в деяких випадках суглоб ниє.
    Припухлість та почервоніння шкіри.
    Підвищення місцевої температури.
    Лихоманка при гострих інфекційних артритах.
    Субфебрильна температура при загостренні хронічного запалення.
    Обмеження рухів.
    Деформація суглоба (при запущеній хронічній формі).

Симптоми посилюються при значних фізичних навантаженнях, переохолодженні. Біль завжди сильніший вночі. При важких артритах з’являється втома, схуднення та інші ознаки інтоксикації.

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до вас.

Дякуємо!

Ми зателефонуємо у робочий час.

Can't send form.

Please try again later.

Види артритів

Відомо понад 100 видів артритів. За етіологією вони розділяються на:

    Інфекційні (туберкульозний, бруцельозний, гонококовий, стрептококовий, стафілококовий, ієрсиніозний).
    Серозні.
    Гнійні.
    Алергічні (харчові, медикаментозні).
    Інфекційно-аутоімунний (ревматизм, артрит при рожистому запаленні).
    Аутоімунні.
    Обмінні (подагра).
    Травматичні.
    Реактивні (у відповідь на основну патологію).
    Артрит при гемофілії.

Також береться до уваги місце ураження. Найчастіше зустрічаються артрити таких суглобів:

    Колінного
    Кульшового
    Ліктьового
    Плечового
    Фалангового (при подагрі уражаються фаланги великого пальця на нозі)

Моноартрит частіше виникає у великих суглобах, на які припадає більша кількість навантажень. Виділяють також особливу категорію професійних патологій. Наприклад, у людей які багато працюють за комп’ютером може виникнути запалення пястно-фалангового або міжфалангового суглоба великого та першо пальця. Для футболістів характерний артрит коліна, яке найчастіше травмується. Схожі проблеми бувають у шахтарів, бо вони часто працюють навколішки. 

Профілактика

Ми можемо впливати на деякі причини артритів. Запобігти інфекційному запаленню суглобів можна, вчасно лікуючи основну хворобу. Антибіотикотерапія ангіни значно зменшила кількість ревматизму. Але багато аутоімунних та алергічних артритів неможливо попередити. Зате є шанс уникнути хвороби, забравши вплив деяких факторів ризику.

Ось що варто робити для профілактики:

    Уникайте переохолодження та травми суглобів.
    Більше рухайтесь. Якщо ви працюєте в одному положенні (сидите, чи стоїте), робіть перерви щогодини, ходіть, виконайте кілька простих вправ.
    Не перевантажуйте суглоби надмірно.
    Правильно харчуйтесь. З раціону варто виключити надто жирну і солону їжу, маринади, копченості. Особливої дієти мають дотримуватись хворі на подагру.

Один з найкращих способів профілактики - помірні регулярні фізичні навантаження. Вони можуть включати ранкову гімнастику, короткі пробіжки і навіть звичайні прогулянки. Хороший метод підтримання форми - масаж всього тіла. Курси варто проходити 2-3 рази на рік.

Діагностика

Діагноз артриту поставити неважко. Захворювання має специфічні симптоми. Але точну причину хвороби не завжди легко знайти без додаткових обстежень. Лікарі назначають пацієнтам:

    Загальний та біохімічний аналіз крові.
    Тести на ревматоїдний фактор, С-реактивний білок, аутоантитіла.
    Пункцію суглоба.
    Рентгенографію (при потребі КТ і МРТ).
    УЗД суглоба.

Після комплексної діагностики назначається лікування.

Діагностика в центрі Zarpa

Перед початком реабілітації дуже важливо визначити, чи запалення суглобу перейшло у фазу ремісії. Адже проводити її можна лише на цьому етапі. Фізичні терапевти уважно вивчають результати аналізів та обстежень. Після цього проводять функціональну діагностику. Вона включає:

1

Огляд.

При гострому артриті суглоб набряклий, більший за розмірами, ніж здоровий. В стадії ремісії набряк може зберігатись, дещо змінюється форма. Інколи при огляді ніяких змін не виявляють.

2

Пальпація.

В гострій стадії при пальпації відчувається біль, температура шкіри підвищена. При ремісії може зберігатись дискомфорт. Якщо процес хронічний, відмічається гіпотонія або атрофія сусідніх м’язів.

3

Вивчення функції.

Фізичний терапевт визначає об’єм пасивних та активних рухів у хворому суглобі, порівнює їх зі здоровою кінцівкою. Обмеження можуть зберігатись навіть у стадії ремісії. Вони викликані залишковим набряком та біллю.

Розширена функціональна діагностика в центрі Zarpa проводиться з допомогою системи FMS та SFMA. Перша передбачає загальну оцінку можливостей руху клієнта. Його просять виконати глибокі присідання, переступити через бар'єр, зробити випад, віджимання, завести руки за спину, повернути тулуб.
Система SFMA визначає порушення руху в конкретному суглобі. Після проведення тестів вони оцінюються балами. На основі такої діагностики пізніше розробляється програма реабілітації. 

Лікування артриту

Схема терапії завжди залежить від виду та причини артриту. Свої нюанси є при лікуванні гострої та хронічної форми, стадії ремісії та загострення.
Використовуються такі методи:

    Медикаментозне лікування. Найчастіше назначають нестероїдні протизапальні препарати, у важких випадках - стероїдні гормони. При алергічних артритах - антигістамінні засоби. Інфекцію лікують антибіотиками, противірусними засобами, імуномодуляторами.
    Фізіотерапія. Використовується електрофорез, магнітотерапія, гідротерапія.
    Фізична реабілітація, яка включає активні вправи, масаж, мануальну терапію.
    Хірургічні втручання. Показані при важких гнійних артритах, ускладнених остеомієлітом, при значних контрактурах та деформації суглобів.

Як лікувати артрит вирішує лікар. Він вибирає найкращу схему, при потребі скеровує пацієнта в реабілітаційний центр.

Фізична реабілітація при артриті в центрі Zarpa

Мета фізичної реабілітації при артриті - покращити мобільність суглобів, їх кровопостачання. Для досягнення ефекту потрібно зменшити біль та набряк, зняти спазм мускулатури та укріпити м’язи. Правильне лікування допомагає попередити в майбутньому дегенерацію хряща та розвиток артрозу.

Пасивна реабілітація

В гострому періоді ми пропонуємо носити ортези - зовнішні протези. Це може бути звичайний еластичний бандаж або конструкція, зроблена з полімерних матеріалів. В центрі Zarpa за індивідуальними параметрами виготовляються ортези з термолінових пластмас Soft Cast, Scotch Cast, I Cast.
Коли гострі явища починають затухати ми рекомендуємо починати пасивну реабілітацію. Вона включає:

    Пасивні гімнастичні вправи з підтримкою фізичного терапевта. Вони мобілізують суглоби, допомагають уникнути спазму м’язів, стимулюють вироблення синовіальної рідини та покращують кровопостачання тканин.
    Масаж. Використовуються прийоми розминання, розтирання, погладжування. Всі рухи максимально делікатні. Після масажу пришвидшується відтік лімфи, знімається набряк, виводяться токсичні речовини, покращується кровообіг. 
    Мануальна терапія. Ми використовуємо різні методи ручної мобілізації суглобів (Міллігана, суглобову гру). Ці техніки покращують рухомість суглобів, зменшують біль.

Пасивна гімнастика, масаж та мануальна терапія не повинні викликати болю та дискомфорту. Фізичний терапевт постійно підтримує зворотний зв'язок з клієнтом, просить повідомляти про найменші неприємні відчуття.

Активна реабілітація

Коли стан пацієнта покращується, він все більше рухів виконує самостійно. З часом переходить до активних занять в залі. При артриті використовуються динамічні та статичні вправи. Перш за все реабілітолог вибирає для пацієнта правильне положення тіла. Воно повинно бути максимально фізіологічним, але при цьому не провокувати біль.На першому етапі всі вправи виконуються з фіксованими суглобами. Наприклад, при артрозі плеча це згинання та розгинання руки, притиснутої до тулуба. Згодом обережно просять виконати вправи з приведенням та відведенням. При позитивній динаміці додають навантаження (гантелі, м’ячі, фітнес-стрічки).Комплекс вправ розрахований на укріплення всієї кістково-м’язової системи. Особливу увагу звертають на м’язи поблизу ураженого суглоба і ті, які несуть компенсаторне навантаження. Важливо запобігти гупотонусу та атрофії мускулатури, яка певний час не працювала через біль та запалення.Під час заняття фізичний терапевт завжди звертає увагу на самопочуття пацієнта. Вправи не повинні виконуватись через силу, викликати біль та дискомфорт. Для покращення результатів ми пропонуємо кінезіотейпування. Еластичні стрічки на бавовняній основі наклеюються на шкіру, щоб зменшити біль, зафіксувати м’язи, запобігти травмуванню.Навантаження на уражений суглоб та суміжні ділянки збільшують поступово. Кожного тижня проводяться контрольні тести для корекції програми та вивчення результатів лікування.

Артрит - це запальне захворювання, яке потребує комплексної терапії. Реабілітація відіграє допоміжну, але дуже важливу роль. Масаж, мануальна терапія, пасивна та активна гімнастика дозволяють швидше відновитись, повернутись до роботи та звичних щоденних справ. Фізичні заняття варто продовжувати навіть тоді, коли ознаки артриту повністю щезнуть. Вони запобігають загостренню та дегенерацію суглобів у майбутньому. У Львові ви можете пройти курс реабілітацій в центрі Zarpa. Для цього потрібно лише записатись через форму на сайті або зателефонувати до нас. 

Image placeholder

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до вас.

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до вас протягом робочого дня.

Can't send form.

Please try again later.