+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Поліартрит

Поліартрит - це запальне захворювання при якому уражаються 4-5 або й більше суглобів. Переважно він хронічний, зв’язаний з аутоімунними процесами в організмі. Може виникати у будь-якому віці. Фізична реабілітація при цій патології є додатковим методом лікування. Вона допомагає надовго зберегти активність, уникнути деформації суглобів та контрактур. В центрі Zarpa для клієнтів підбирають особливі програми. Ми завжди враховуємо фізичний стан та можливості людини. Заняття не мають викликати болю та неприємних відчуттів, лише покращувати самопочуття і додавати енергії.

Що таке поліартрит

Поліартрит є системним захворюванням. При ньому часто страждають не лише суглоби, а й внутрішні органи. Особливо виражений цей процес при ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, ревматизмі та інших аутоімунних патологіях.
Механізм розвитку патології доволі добре вивчений. Вона завжди починається з запалення. Спровокувати його можуть інфекції, дегенеративні процеси, зміни в сполучній тканині.
В суглобах з’являється випіт - ексудат. В ньому багато імунних клітин, медіаторів запалення (цитокінів, простагландинів). Ці речовини провокують набряк та пошкодження тканин. Т- і В-лімфоцити продукують антитіла, які можуть атакувати та руйнувати тканину хряща. Внаслідок цього запалення ще більше посилюється.
В синовіальній рідині з’являється багато мертвих клітин. Вона втрачає свою нормальну консистенцію, стає в’язкою. Це сприяє обмеженню руху, та посилює біль. За деякими даними утилізація відмерлих клітин посилюється при вібрації, яку створює рух м’язів. Тому активність та фізичні вправи допомагають зменшити запалення.

Причини виникнення

Існують певні фактори, які збільшують ймовірність поліартриту і сприяють загостренню хронічної патології:

    Гострі респіраторні вірусні інфекції.
    Переохолодження.
    Значні фізичні навантаження.
    Гіподинамія.
    Неправильне харчування.
    Зайва вага.
    Спадковість.
    Вроджені генетичні патології (наприклад, гемофілія).

Гострі поліартрити часто пов’язані з інфекцією. Їх викликають борелії (при хворобі Лайма), ієрсинії, бліда трепонема (сифіліс), гонококи, деякі віруси. Ці патології добре лікуються антибіотиками та противірусними препаратами. Деяка кількість випадків викликана алергією на певні харчові продукти чи ліки.Гірша ситуація з хронічними поліартритами. Чому вони виникають, у більшості випадків невідомо. Доведена етіологія лише ревматизму, його викликає стрептокок.
Переважна більшість поліартритів має аутоімунну природу. Власні антитіла починають руйнувати хрящ і посилюють запалення. Частина патологій є проявом системних захворювань сполучної тканини або порушення обмінних процесів. У дітей діагностують ідіопатичний ювенільний поліартрит, невідомої етіології.

Симптоми і ознаки

Поліартрит має доволі виражені ті типові симптоми:

    Біль в суглобах. Частіше він з’являється зранку і проходить через 30-40 хвилин. При важких формах може бути безперервним і навіть нестерпним, турбує хворих і вдень, і вночі.
    Припухлість суглобів. Викликається набряком тканин та запаленням.
    Почервоніння шкіри над суглобами.
    Підвищення місцевої температури.
    Лихоманка при гострій формі захворювання або при загостренні хронічного.
    Субфебрильна температура (частіше при хронічному поліартриті).
    Обмеження рухів в суглобах, скутість, особливо зранку.
    Деформація суглобів та контрактури м’язів. Характерні ознаки на останніх стадіях. 

Важливою відмінністю поліартриту від моноартриту є множинність ураження. Інколи в процес втягуються практично всі суглоби тіла.

Види та стадії поліартриту

За характером перебігу поліартрит поділяють на:

    Гострий
    Хронічний

За етіологією:

    Інфекційний
    Алергічний
    Ревматичний
    Аутоімунний
    Подагричний
    Реактивний
    Остеоартрит (внаслідок вікової дегенерації суглобів)

Найпоширеніші форми захворювання - ревматоїдний артрит, ревматизм, остеоартрит. В загальному, патологія вражає до 20-30% населення, найчастіше старшого віку.

Ступені поліартриту

Виділяють 4 ступені поліартриту (з урахуванням активності та змін суглобів):

  • I

    Практично безсимптомний, проявляється легкою скутістю рухів, ниючим болем зранку. В суглобах ще нема органічних змін.

  • II

    Скутість та біль посилюється, суглоби незначно припухлі, на хрящах з’являються ерозії.

  • III

    Біль постійний, виражена деформація суглобів та обмеження рухів.

  • VI

    Біль сильний і майже ніколи не проходить. Зміни в суглобах незворотні, хрящ майже повністю зруйнований. Виникають м’язові контрактури, людина практично не може самостійно пересуватись.

Остання стадія хвороби веде до повної інвалідності. Щоб її уникнути, треба своєчасно лікувати поліартрит і постійно підтримувати фізичну активність. Найкраще займатись разом з реабілітологом, який вибере комплекс вправ і буде слідкувати за правильністю їх виконання.

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до вас.

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до Вас протягом робочого дня.

Can't send form.

Please try again later.

Профілактика

При поліартриті існує два види профілактики. Одна направлена на запобігання самого захворювання, друга - на попередження рецидивів при хронічній формі.
Оскільки етіологія патології до кінця не відома, щоб вона не розвивалась бажано уникати факторів ризику:

    Робити щеплення проти можливих інфекцій, лікувати ангіну антибіотиками.
    Уникати переохолодження.
    Бути фізично активними, але без зайвих навантажень.
    Правильно харчуватись.

Для запобігання загостренням рекомендують:

    Уникати простуд та ГРВІ, не переносити їх “на ногах”, правильно лікувати.
    Не переохолоджуватись.
    Щадити суглоби, не перевантажувати їх.
    Займатись активною фізичною терапією, проходити курси масажу.
    Приймати ліки проти поліартриту за схемою, визначеною лікарем.

Чим менше загострень, тим повільніше відбувається деформація суглобів, яка призводить до інвалідності. Тому варто дотримуватись всіх рекомендацій і не забувати, що рух допомагає довго зберігати активність і сповільнює дегенеративні процеси в хрящах та кістках.

Діагностика поліартриту суглобів

Синдром поліартриту виявляється легко, по типовій симптоматиці. Набагато важче встановити основне захворювання, яке викликає ураження суглобів. Для цього додаткові обстеження:

    Аналіз крові загальний та біохімічний.
    Ревмопроби (С-реактивний білок, АСЛ-О, ревмофактор).
    Аналізи на виявлення аутоантитіл. 
    Протеїнограму.
    Серологічні тести для виявлення антитіл до збудників інфекцій.
    Посів крові на флору.
    Рентгенологічне обстеження суглобів.
    УЗД суглобів та внутрішніх органів.
    КТ та МРТ при потребі.

Діагноз встановлює лікар, після детального аналізу даних додаткових обстежень. Після цього він розробляє план лікування, який часто включає фізичну реабілітацію.

Особливості діагностики в центрі Zarpa

Основна мета нашої діагностики - виявити функціональні порушення кістково-м’язової системи, викликані поліартритом. При цьому захворюванні уражається декілька груп суглобів. Сусідні ділянки також страждають через перерозподіл навантаження. Тому фізичний терапевт звертає увагу на все тіло пацієнта.Діагностика складається з таких етапів:

1

Огляд.

 Особлива увага приділяється дрібним суглобам, які найчастіше уражаються поліартритом. Оцінюються їх розміри, форма, колір шкіри, наявність припухлості.  

2

Пальпація. 

Виявляють болючість суглобів, підвищення температури над ними. Оцінюється також тонус м’язів, виявляються атрофії.

3

Функціональна діагностика 

за системою FMS та SFMA. Система FMS включає вивчення порушень за сімома тестами - присіданням, переступанням через бар’єр, випадами, рухами плечового поясу, підйомом прямої ноги, віджиманням, ротацією. SFMA - це перевірка порушень в конкретному суглобі. Пацієнт сам або за допомогою фізичного терапевта пробує здійснити певні рухи. Визначається їх амплітуда та больові точки, результати обстеження оцінюються в балах.

Після завершення діагностики розробляється план реабілітації.

Лікування поліартриту суглобів

Методи терапії поліартриту залежать від його етіології. Основним є медикаментозне лікування. При гострій патології пацієнтам призначають антибіотики, нестероїдні протизапальні та протиалергічні препарати. Більшість хронічних поліартритів, особливо значного ступеня, потребують вживання стероїдних гормонів. Їх неможливо вилікувати повністю, процес лише переводять в тривалу ремісію.
Фізична реабілітація не є основним методом терапії. Але саме вона допомагає людям довгий час уникати інвалідизації. Рух пришвидшує регенерацію суглобів, укріплює м'язи та зв'язки, запобігає виникненню контрактур.

Фізична реабілітація при поліартриті в центрі Zarpa

Можливості фізичної реабілітації при поліартриті залежать від стадії та важкості захворювання. У деяких пацієнтів немає повної ремісії, або її періоди надто короткі. Завдання фізичного терапевта вибрати такий комплекс методів, який дозволить відновити рух в уражених суглобах і не викличе загострення.
Для досягнення найкращих результатів ми поєднуємо пасивні та активні техніки. Їх комбінації залежать від загального стану пацієнта та його фізичної підготовки. Обов’язково враховуються цілі, які сам клієнт ставить перед собою. Заняття повинні мотивувати, а не викликати спротив.

Пасивна реабілітація

Зазвичай пасивні техніки ми використовуємо в підгострий період і на першому етапі одужання. Вони включають:

    Зовнішні протези або ортези. Ці пристрої виготовляються в нашому центрі з полімерних термолінових пластмас для кожного клієнта індивідуально. Вони дозволяють зафіксувати уражені суглоби, зменшити навантаження на них. Рекомендуємо використовувати їх при загостренні поліартриту. Замість полімерних ортезів можна використовувати бандажі, але вони не надто зручні для дрібних суглобів.
    Кінезіотейпування. Фіксація суглобів та м’язів за допомогою еластичних стрічок - кінезіотейпів. Використовується як в гострий період, та і під час ремісії. Тейпування можна поєднувати з активною реабілітацією.
    Мануальна терапія з техніками мобілізації суглобів у русі (Малліган, суглобова гра). Суть терапії полягає в тому, щоб пасивними методами покращити рухливість суглобів.
    Масаж. Лікувальний масаж зменшує набряк, покращує кровопостачання суглобів. Проводиться лише в період ремісії. 
    Пасивна та пасивно-активна гімнастика. Виконується перед початком активної реабілітації. Вона допомагає визначити об’єм руху в суглобах, зняти спазм м’язів. Часто цей метод усуває психологічний страх болю. Коли фізичний терапевт виконує рухи і це не викликає дискомфорту, пацієнт готовий повторити їх самостійно.

Активна реабілітація

Цей етап варто починати в стадії ремісії. Активна реабілітація допомагає зберегти та збільшити амплітуду рухів в уражених суглобах, укріпити м’язи, попередити контрактури. Фізичні терапевти в нашому центрі при розробці програми дотримуються таких принципів:

    75
    Перед початком занять визначається мета реабілітації.
    75
    Вправи не повинні викликати болю.
    75
    Навантаження додаються поступово.
    75
    Амплітуда рухів в суглобах повинна збільшуватись.
    75
    План занять розробляється з урахуванням стадії захворювання, особливостей ураження суглобів, віку пацієнта та його фізичного стану.
    75
    Активні заняття поєднуються з пасивними техніками.

При поліартриті часто уражаються дрібні суглоби пальців, кисті та стопи. Для їх мобілізації використовуються еспандери, м’ячі з різною жорсткістю, підйом на носочках, ходьба по нерівній поверхні. Додатково ведеться робота з ліктьовими, колінними, кульшовими суглобами.
На початкових етапах використовуються вправи без навантаження. Кількість повторів буває обмеженою, через втому й біль. Перші заняття можуть бути короткими, з тривалими перервами. Згодом час продовжується до однієї години. Після чергового загострення виникає потреба повернутись до початкового щадного режиму.
В процесі занять постійно проводиться контрольна діагностика. Визначається зміна амплітуди руху в уражених суглобах, сила м’язів, координація тіла та симетрія. Такі тести дозволяють своєчасно міняти комплекс вправ, інтенсивність навантажень. Пацієнт бачить результати своєї праці і одержує додаткову мотивацію.

Хвороба поліартрит протікає хронічно і поступово веде до інвалідності. Реабілітація при ньому повинна тривати постійно. При складанні плану дуже важливо враховувати період та стадію патології, його причини. Стан пацієнта постійно змінюється і наші фізичні терапевти готові кожного разу проводити індивідуальну корекцію занять, прислухатись до побажань клієнта. Лише спільними зусиллями можна запобігти негативним наслідкам захворювання. Щоб попасти на курс реабілітації в центр Zarpa, вам достатньо заповнити форму на сайті або зателефонувати.

Image placeholder

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до вас

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до Вас протягом робочого дня.

Can't send form.

Please try again later.