+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Міжхребцева грижа

Наш хребет складається з 33 хребців, що з’єднані між собою зв’язками. Між ними розташовані диски, що забезпечують пружність, амортизацію та рухливість. Складаються вони з ядра і фіброзного кільця. У дорослих людей в дисках виникають дегенеративні зміни, які можуть спричинити такі захворювання як грижа та протрузія. Заведено вважати, що міжхребцева грижа це розрив фіброзного кільця і вихід назовні пульпозного ядра. За деякими класифікаціями ця патологія включає пошкодження хряща і кістки, але не всі клініцисти згодні з таким визначенням. У 90-95% випадків грижа лікується консервативно, лише у складних ситуаціях показані операції. В нашому центрі ви можете пройти фізичну реабілітацію, яка допоможе зняти біль і пришвидшити одужання.

Що таке міжхребцева грижа?

Дегенеративні процеси в міжхребцевих дисках ведуть до втрати води, зміни співвідношення хімічних речовин в їх складі. В результаті фіброзне кільце послаблюється, втрачає свою еластичність. Найменші травми та посилення тиску провокують його розтягнення, появу мікротріщин. Пульпозне ядро також змінюється. В його складі з’являються більше колагену, воно стає жорстким, легко деформується і розтягує фіброзне кільце. Таке випинання називається протрузією диску.
При різких руках, підйомі вантажів, сидінні тиск на міжхребцеві диски значно збільшується. Якщо вони змінені, може відбутись розрив фіброзного кільця і вихід ядра назовні. Виникає грижа або кила диску.
Найчастіше патологія зустрічається у поперековому відділі хребта (в 48% випадків на стику поперекового і крижового відділів, в 46% - на рівні хребців L4-L5). На другому місці - шийна частина, значно рідше - грудний відділ.
В результаті деструкції тканин розвивається запалення і набряк. Деформований диск може перетиснути нерви і спинний мозок. Все це веде до розвитку симптомів грижі - болю, обмеження руху, напруження м’язів.

Причини розвитку

Чому виникає дегенерація дисків до кінця не відомо. Процес зв’язують з негативним впливом факторів зовнішнього середовища, неправильним розподілом навантаження при порушеннях постави, поганим кровопостачанням хребта при гіподинамії.
Останнім часом особлива увага звертається на генетику. Вчені виявили мутації в генах, що впливають на різноманітні процеси формування скелету, м’язів, зв’язок, засвоєння вітаміну D. Це підтверджують часті сімейні випадки міжхребцевих гриж та протрузій.
Існує також тригерна теорія виникнення кили хребта. Вона пояснює дегенеративні процеси спазмом мускулатури. Внаслідок цього порушується кровопостачання та живлення тканин, збільшується тиск на диски.
До факторів ризику відносять:

    Вроджені та набуті порушення постави, сколіоз, гіперлордоз та гіперкіфоз.
    Важка фізична праця, зв’язана з підйомом вантажів.
    Сидяча робота, гіподинамія.
    Водіння автомобіля.
    Професійні заняття силовими видами спорту, важкою атлетикою.
    Травми хребта.

Сам розрив фіброзного кільця найчастіше стається в момент різкого руху, згинання, підйому важкого предмета. У спортсменів - в момент інтенсивного тренування. В багатьох випадках це супроводжується різким болем, але часто люди нічого не відчувають і грижу діагностують випадково.

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до Вас!

Дякуємо!

Скоро ми зателефонуємо до Вас.

Can't send form.

Please try again later.

Симптоми та ознаки

Перший симптом грижі - це біль. Він розвивається через запалення і здавлення корінців спинномозкових нервів. Виникати може різко, в момент деструкції міжхребцевого диска, або поступово (через набряк і запалення).
Крім болю виникає порушення чутливості, оніміння певних ділянок, втрата чи послаблення рефлексів, слабкість, гіпотрофія і навіть атрофія м’язів. У важких випадках можуть розвиватись парези, порушення роботи сфінктерів (нетримання сечі або калу). Найчастіше прояви грижі односторонні, лише в рідкісних випадках одночасно перетискаються оба корінці спинномозкових нервів.
Симптоми залежать від локалізації процесу:

    Поперекова грижа між хребцями L3-L4. Біль у передньо-внутрішній частині стегна, гомілки та стопи, гіперестезія на передній поверхні стегна, зниження або зникнення колінного рефлексу, слабість чотириголового м’язу.
    L4-L5. Болючість у верхній частині сідниць та на зовнішній поверхні стегна. Інколи неприємні відчуття поширюються на гомілку, тил стопи, 1-3 пальці. 
    L5-S1 (диск між останнім поперековим і першим крижовим хребцем). Біль в середній частині сідниць, на задній поверхні стегна та гомілки, в 4-5 пальцях стопи, слабість литкових м'язів, зниження або відсутність ахіллового рефлексу. При такій локалізації найчастіше спостерігається порушення роботи тазових органів.
    Шийний хребець С4. Болі в надпліччі, гіпотрофія трапецієвидного та великого грудного м’яза.
    С5. Біль на зовнішній поверхні плеча, гіпотрофія дельтоподібного м’яза, зниження лопаткових рефлексів.
    С6. Болючість на зовнішньому краю руки, аж до першого пальця кисті, слабкість та гіпотрофія м’язів передпліччя.
    С7. Біль на тильному боці руки та кисті, особливо виражений в трьох середніх пальцях. Спостерігаються трофічні та вегетативні розлади на кисті (атрофія м’язів, порушення живлення тканин, обмеження рухомості).

При грижах у грудному відділі виникає міжреберна невралгія, яка посилюється при диханні, кашлі, чханні, поворотах тулуба. Вона часто імітує стенокардію. Для диференційної діагностики з серцевими захворюваннями роблять кардіограму.

Види гриж міжхребцевих дисків

Грижі міжхребцевих дисків розділяють на види за локалізацією в хребетному стовпі та особливостями поширення в самих хребцях.
За локалізацією в хребті грижі бувають:

    Шийні
    Грудні
    Поперекові
    Попереково-крижові

За особливостями поширення в спинномозковому каналі:

    Передня. Поширюється вперед (назовні) від тіла хребця. Практично ніколи не перетискає нерви і не дає симптомитики.
    Задня. Випадіння в просвіт спинномозкового каналу.
    Медіанна. Розташована по центру хребця, частіше між поперековим та крижовим відділами (L5-S1), може перетискати спинний мозок і викликати розлади тазових органів.
    Парамедіанна. Розташовується в ділянці корінцевої манжетки, найчутливішого місця спинномозкового нерва. Викликає сильні болі, але вони можуть проходити самостійно і знову повертатись через деякий час.
    Латеральна або бокова (правостороння чи лівостороння). Розрізняють також варіанти задньо-латеральну і передньолатеральну. Випадіння пульпозного ядра у вузьке місце, де нерв входить у спинномозковий канал. При задньо-боковій грижі перетискається весь судинно-нервовий пучок. При цьому виді біль майже постійний і погано знімається знеболювальними препаратами.
    Форамінальна. Рідкісний вид бокової кили, яка проникає в форамінальний отвір. Її важко побачити на КТ та МРТ, але навіть невелике випинання викликає сильний біль.
    Секвестрована. Відбувається не лише розрив фіброзного кільця, а й відрив частини пульпозного ядра.
    Грижа Шморля. Вроджений варіант, коли пульпозне ядро виходить в середину хребця. Часто протікає безсимптомно, але загрозою є патологічний перелом хребця.

Діагностика кили міжхребцевого диска

Лікар може запідозрити грижу, коли пацієнт скаржиться на різкий біль у спині, що виник раптово (при підйомі вантажу, зміні положення тіла, різкому рухові). Але у багатьох випадках патологія розвивається поступово, з вираженого дискомфорту. Частина кил протікає безсимптомно.Для підтвердження діагнозу назначають:

    КТ.
    МРТ.
    Рентген (це обстеження дає можливість побачити зменшення міжхребцевих щілин, зміни в кістці, але не саму грижу).
    Мієлографію (рентген чи КТ з контрастом, введеним в спинномозковий канал)
    Електроміографію (вивчення нервової провідності для визначення рівня та ступеню ураження).

Діагностика в центрі Zarpa

Багато клієнтів звертаються до нас саме з болями у спині. Якщо ми підозрюємо грижу міжхребцевого диска, направляємо на консультацію до лікаря невропатолога чи вертебролога. Найчастіше там назначають додаткове обстеження і до нас клієнт повертається уже з готовими результатами.Щоб правильно вибрати програму реабілітації, ми вивчаємо стан кістково-м’язової та нервової системи. Для цього перевіряємо симетричність тіла, конституцію та стан мускулатури.Наступний крок - пальпація м’язів (визначаються болючі точки, ознаки гіпертрофії чи атрофії, напруженість та спазми мускулатури) та перкусія (для оцінки рефлексів).Далі ми проводимо діагностику FMS і SFMA, щоб побачити обмеження рухів у всьому тілі та в конкретних ділянках. При потребі робимо тести на координацію рухів Y Balance Test (YBT).Всі дані зіставляються з результатами додаткових обстежень (МРТ, КТ) та висновком лікаря. Після цього складається індивідуальний план фізичної реабілітації.

Профілактика

Комплексна профілактика грижі міжхребцевих дисків складається з двох етапів:

    Попередження дегенеративних змін в хребті
    Попередження кили при наявній протрузії

Перший етап варто починати ще в дитинстві. Адже один з факторів ризику - це порушення постави, які виникають в шкільному віці. Для цього рекомендують правильно вибирати робочий стіл чи парту дитині, слідкувати як вона сидить під час уроків. Варто особливу увагу приділяти спортивним заняттям, щоб гармонійно розвиватися скелет та м’язи спини. В нашому центрі спеціально для школярів розроблена програма “Здорова постава”.

Дорослим для профілактики дегенеративних змін рекомендують:

    Правильно сидіти на робочому місці (спина та шия повинні бути рівними, монітор комп’ютера на рівні очей, поверхня стола - трохи нижче грудей, ноги зігнуті під прямим кутом, а стопи оперті на підлогу повністю).
    Тримати спину та шию випрямленими при водінні автомобіля.
    В процесі роботи необхідно робити щогодини перерви по 10 хвилин.
    Не перевантажувати хребет без зайвої потреби.
    Слідкувати за власною вагою.
    Не ходити на високих підборах.
    Займатись спортом з помірними навантаженнями.
    Відмовитись від шкідливих звичок - куріння, вживання алкоголю.
    Дотримуватись здорової дієти.

Якщо у вас діагностована протрузія або колись вже була міжхребцева кила, варто уникати травм. Особливу увагу слід звернути на правильне піднімання вантажів:

    Не згинайте спину, піднімайте речі після присідання.
    Тримайте вантаж ближче до тіла, так зменшується тиск на хребет.
    Робіть лише плавні рухи.
    Не піднімайте вантажі з великою вагою (не більше 3-5 кг).

Для профілактики рекомендують займатись фізкультурою, робити вправи на розтяжку і укріплення мускулатури спини. Але від силового спорту (з підніманням штанги, важких гантелів) варто відмовитись. Не радять види, де треба робити різкі рухи, стрибки.

Лікування міжхребцевої грижі

Раніше багато лікарів дотримувались думки, що грижа міжхребцевих дисків потребує спокою. Пацієнтів на декілька тижнів вкладали в ліжко, що лише погіршувало ситуацію. Річ у тім, що диски не мають власних судин. Їх кровопостачання відбувається через сусідні структури шляхом осмосу і активізується лише під час руху. Якщо людина перестає бути активною, живлення тканини погіршується і кила заживає набагато довше.
Існує декілька методів лікування міжхребцевої грижі:

    Медикаментозна терапія (зняття болю за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів, міорелаксантів, у важких випадках - опіатів).
    Пасивна та активна фізична реабілітація.
    Хірургічне втручання.

Операції необхідні лише у тих випадках, коли протягом 6-8 тижнів симптоми не знімаються консервативними методами. Вони показані пацієнтам з вираженими порушенням роботи тазових органів, прогресуючими парезами, атрофією м’язів. Кандидатами на хірургічні втручання стають не більше 5% пацієнтів. Решта випадків можна вилікувати консервативними способами.

Фізична реабілітація грижі в центрі Zarpa

Для лікування грижі в нашому центрі використовуються такі методики:

    Мануальна терапія.Слід зазначити, що мануальні терапевти не вправляють грижу. Вони взагалі не торкаються ураженого місця, вплив йде лише на суміжні ділянки. Дія максимально делікатна, протипоказані прийоми скручування хребта. Основна мета терапії - зняти біль та спазм мускулатури. Для цього використовуються постреципторна та постізометрична релаксація (методики знімають спазм м’язів), міофасціальний реліз, тракція (витяжка хребта), рефлексотерапія. Маніпуляції не повинні викликати болю.
    Лікувальний масаж.Фізичний терапевт м’якими рухами діє лише на суміжні ділянки. Використовуються класичні прийоми, елементи сегментно-рефлекторного масажу. Мета процедури - розслабити м’язи та підготувати їх до активної реабілітації.
    Кінезіотейпування.Еластичні стрічки (тейпи) наклеюються за спеціальними правилами на шкіру. Вони знімають спазм м’язів, блокують біль на рівні ЦНС завдяки подразненню рецепторів. Носять стрічки 5-6 днів. Протягом курсу їх наклеюють декілька разів. З кінезіотейпами можна плавати, приймати душ, займатись гімнастикою.
    Лікувальна фізкультура.Вправи завжди підбираються індивідуально, в залежності від стану хворого. Вони не повинні викликати болю чи дискомфорту. Інколи заняття починаються з положення лежачи, з простого комплексу пасивно-активної гімнастики. Нові вправи додаються поступово.

Мета лікувальної фізкультури - укріпити мускулатуру спини, створити надійний м’язовий корсет для підтримки хребта, підвищити гнучкість.
Під час реабілітації в нашому центрі вас навчать правильно рухатись та піднімати вантажі. Якщо ви не зможете регулярно відвідувати заняття у майбутньому, ми запишемо відео з комплексом вправ і ви будете виконувати їх вдома. Але початковий курс ми рекомендуємо пройти під керівництвом фізичного терапевта, щоб навчитись виконувати всі рухи.
Фізична реабілітація допомагає уникнути операцій більшості пацієнтів. Правильно проведена мануальна терапія та масаж знімають гострий біль. Лікувальна фізкультура покращує живлення дисків, пришвидшує резорбцію кили і попереджає повторне її виникнення. Фізичні терапевти нашого центру мають багаторічний досвід і допомогли у Львові вирішити проблеми зі спиною десяткам клієнтів. 

Image placeholder

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до Вас!

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до Вас у робочий час.

Can't send form.

Please try again later.