+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Гонартроз

У вас болить коліно, коли ви ходите або піднімається по сходах, відчуваєте скованість рухів? Такі симптоми можуть бути проявом дегенеративного захворювання колінного суглоба. Гонартроз це патологія, що розвивається повільно. Її причиною може бути стара травма чи запалення. При перших проявах хвороби варто піти на консультацію до хірурга чи ортопеда. Він призначить додаткові обстеження та лікування. Після встановленого діагнозу ви можете звернутись в наш центр. Фізичні терапевти на основі рекомендацій лікаря створять для вас індивідуальну програму реабілітації. Фізичні вправи, масаж, мануальна терапія сповільнюють дегенеративні процеси в суглобі, зменшують біль, укріплюють м’язи. Ви довго будете обходитись без медикаментів, уникнете складної операції. 

Що таке гонартроз?

Колінний суглоб - один з найбільших в нашому тілі, нагадує за формою шарнір. Він несе значне навантаження, часто травмується. Утворюють суглоб 3 кістки - велика гомілкова, стегнова та плоский надколінник.
Поверхні кісток вкриті хрящем. Між ними знаходяться дві пластини - меніски. Ці хрящові утворення покращують амортизацію, пом’якшують удари. Суглоб оточений кількома капсулами, які зсередини вистелені синовіальною оболонкою. Вона продукує рідину, що зменшує тертя і забезпечує живлення хряща. Фіксується суглоб хрестоподібними (розташовані всередині капсули), боковими та задніми зв’язками.
Хрящова тканина складається з хондроцитів та сполучної тканини (матриксу). В склад матриксу входять глюкозаміноглікани (протеоглікани) та колаген. Вони синтезуються хондроцитами, забезпечують еластичність та міцність хряща.
З віком і при різноманітних дегенеративних процесах кількість хондроцитів зменшується. Знижується продукція протеогліканів та колагену, суглоби стають більш чутливими до травми, запалення. Але на початку хвороби хондроцити ще здатні відновлювати пошкоджену тканину.
На наступному етапі в синовіальній рідині з’являються металокінази та прозапальні цитокіни. Процеси руйнування починають переважати над відновленням. Хрящ стає все тоншим, в деяких місцях оголюється кістка. Посилюється запалення, яке провокує біль, набряк.
Організм намагається відновити хрящ коштом кісткової тканини. В колінному суглобі з’являють вирости - остеофіти. Вони провокують додатковий дискомфорт та обмеження рухів. На останньому етапі розвитку в головках стегнової та великогомілкової кістки спостерігається остеопороз. Суглоб деформується, виникають м’язові та істинні кісткові контрактури. 

Причини виникнення гонартрозу

Причини розвитку дегенеративних процесів в колінному суглобі до кінця невідомі. Ймовірно вони пов'язані з порушенням обміну речовин та кровопостачання в ділянці коліна. Розрізняють первинний та вторинний гонартроз. У першому випадку патологія розвивається самостійно, у другому - як ускладнення вже існуючих захворювань.
Фактори ризику первинного артрозу колінного суглоба:

    Вік після 40-50 років
    Жіноча стать
    Генетичні дефекти розвитку хрящової тканини
    Зайва вага
    Неправильне харчування
    Важка фізична праця чи заняття спортом
    Часті переохолодження

Розвиток вторинного гонартрозу спричиняють:

    Травми колінного суглоба
    Неправильне зрощення кісток після переломів
    Важкий рахіт в дитинстві 
    Операції після розриву меніска або хрестоподібних зв’язок
    Дисплазія кульшових суглобів
    Варусне та вальгусне викривлення стопи, плоскостопість
    Сколіоз та порушення постави
    Інфекції колінного суглоба
    Асептичний некроз
    Аутоімунні запальні захворювання (ревматизм, ревматоїдний артрит, системна червона вовчанка, псоріаз)
    Тривале вживання кортикостероїдів
    Цукровий діабет
    Подагра
    Хвороба або синдром Кушинга
    Акромегалія

Найчастіше патологія виникає при сукупності декількох факторів ризику. Наприклад, після травми колінного суглоба є більша ймовірність, що гонартроз розвивається в людини з ожирінням, ніж з нормальною вагою.

Симптоми і ознаки

Симптоми гонартрозу з’являються поступово. Пацієнтам важко сказати, коли почались проблеми. Переважно вони окреслюють їх часовим проміжком в декілька місяців, а то й років.
Основні прояви гонартрозу наступні:

    Біль та дискомфорт в коліні. Спочатку він з’являється при фізичному навантаженні чи підйомі по сходах. Потім починає турбувати при звичайній ходьбі та в спокої.
    Скованість рухів. Найчастіше вона з’являється зранку, минає через 1-2 години. На пізніх стадіях стає постійною.
    Неможливість до кінця розігнути коліно.
    Періодичне блокування руху, коли ногу деякий час неможливо зігнути чи розігнути в коліні.
    Хрускіт в суглобі.
    Деформація суглобу та стійкі контрактури на пізній стадії.

Хворі помічають, що коліно час від часу набрякає, шкіра навколо нього червоніє. Це прояви запалення (артриту), яке ускладнює перебіг гонартрозу. Симптоми прогресують з різною швидкістю. Одні пацієнти вже через 2-3 роки не можуть ходити без опори, у інших процес займає десятиліття. На прогресування впливає як причина артрозу, так і правильно вибрані методи терапії. Фізична реабілітація дозволяє значно уповільнити дегенерацію хряща, укріпити м’язи та забезпечити компенсацію.

Ступені та види гонартрозу

Виділяють 4 стадії гонартрозу. При їх визначенні враховуються клінічні та рентгенологічні ознаки.

  • I

    Зміни відбуваються лише в хрящовій тканині та синовіальній рідині. Пацієнти скаржаться на помірний біль, що виникає при фізичному навантаженні і швидко минає після відпочинку. На знімках помітне незначне звуження суглобової щілини.

  • II

    Процес не виходить за межі суглобу. Біль виникає при звичайних навантаженнях (ходьбі, підніманні по сходах), рухи сковані. Симптом проходить самостійно, але це займає більше часу. Люди, які фізично працюють, відчувають обмеження при виконанні професійних обов’язків. При рентгенологічному обстеженні виявляється подальше звуження суглобової щілини, нерівності на поверхні хряща.

  • III

    В процес починає втягуватись кістка. Тонус м’язів розгиначів знижений, а згиначів - підвищений. Біль може бути як при навантаженні, так і в спокої, посилюється при пальпації суглобу. Пацієнтам часто приходиться приймати анальгетики. Рухи в коліні обмежені, що впливає на виконання звичайних щоденних справ. На рентгені помітні дефекти хряща, з’являються остеофіти.

  • IV

    Зміни в суглобі провокують погане самопочуття, субфебрильну температуру, втому, депресію. Біль постійний, не проходить навіть вночі. Хворі змушені часто пити знеболювальні препарати. Рухи в коліні значно обмежені, розвиваються контрактури, атрофуються м’язи. Людина вже не може пересуватись самостійно, потребує додаткової опори. На знімках помітна деформація менісків і кісток, хрящ фрагментований, суглобова щілина практично зникає.

За локалізацією гонартроз розділяють на:

    Односторонній
    Двосторонній
    Медіальний (уражена внутрішня частина суглобу)
    Латеральний (зміни яскравіше виражені на зовнішній стороні)

За походження виділяють:

    Первинний гонартроз
    Вторинний гонартроз

Потрібна консультація?

Залишіть заявку і ми зателефонуємо до вас!

Дякуємо!

Ми зателефонуємо у робочий час.

Can't send form.

Please try again later.

Діагностика гонартрозу

Діагноз гонартрозу повинен встановлювати лікар хірург або ортопед. Спочатку він детально збирає анамнез, розпитує коли почались проблеми, як вони проявляються. дуже важливо розповісти про травми чи патології кістково-м’язової системи, перенесені в дитинстві.
При огляді лікар оцінює форму та розмір суглобу, зміни шкіри, тонус м’язів. Він первіряє амплітуду пасивних та активних рухів, пальпує коліно, визначає найбільш болючі точки.
Для підтвердження діагнозу назначають додаткові обстеження:

    Рентгенографію. Метод дозволяє оцінити структуру кістки, її деформацію, звуження суглобової щілини.
    УЗД. Безпечне обстеження, яке найкраще проводити на початкових стадіях захворювання. Оцінюється розмір суглобової щілини, товщина хряща, його дефекти та деформації.
    МРТ та КТ. Назначаються в тих випадках, коли рентген та УЗД не дають повної інформації. Дозволяють детально вивчити структуру суглобу та зміни в ньому, щоб планувати операцію.
    Пункція. Проводиться при підозрі на інфекцію, крововилив чи аутоімунний процес.

Методи діагностики в центрі Zarpa

Фізичний терапевт не встановлює безпосередньо діагноз гонартрозу. Він орієнтується на інформацію, яку надає лікар і показують додаткові обстеження. Основна ціль діагностики в реабілітаційному центрі - визначити ступінь обмеження рухів у суглобі, зміни в кістково-м’язовій системі. Важливо оглянути не тільки уражену ділянку, але й усе тіло. Адже патологія може спровокувати зміни в інших частинах опорно-рухового апарату.
Діагностика гонартрозу фізичним терапевтом включає:

1

Опитування.

 Важливо дізнатись, як довго турбують болі, наскільки обмежені рухи, професійна та щоденна діяльність.

2

Огляд.

 Вивчається форма та розмір ураженого суглоба, порівнюються оба коліна. Також визначається симетрія спини, тазу, довжина ніг, амплітуда руху в суглобах.

3

Пальпація. 

Виявляється болючість в ділянці коліна, гіпотонія або атрофія м’язів нижньої кінцівки.

4

Активний скринінг

Тестування за системою FMS та SFMA. Тестування FMS передбачає перевірку семи патернів руху (глибоке присідання, випади, віджимання, рухи в плечових суглобах, переступання через низький бар’єр, ротацію та підйом прямої ноги). Система SFMA - це функціональна оцінка рухів в колінному суглобі, визначення його дисфункції та точки болю.

Після завершення діагностики фізичний терапевт переходить до складання плану реабілітації. 

Профілактика гонартрозу

Не існує методів, які б могли гарантовано попередити гонартроз. Адже причини його розвитку до кінця не вивчені. Ми можемо значно знизити ризик розвитку захворювання, дотримуючись деяких рекомендацій.

Профілактикою гонартрозу потрібно займатись з дитинства. В цьому віці вона включає:

    Профілактику та лікування рахіту.
    Виправлення плоскостопості, варусного та вальгусного викривлення стопи.
    Формування правильних харчових звичок та любові до активного способу життя.

В дорослому віці необхідно:

    Займатись спортом.
    Правильно чергувати роботу та відпочинок.
    Слідкувати за масою тіла.
    Правильно харчуватись.
    Уникати травм коліна.

Для професійних спортсменів та людей, що важко фізично працюють, розробляють спеціальні програми профілактики. Вони включають розвантаження колінних суглобів, вплив на мускулатуру. Дуже важливо правильно піднімати вантажі, бігати, не переохолоджувати коліна.Жінкам в менопаузі рекомендують замісну терапію, препарати кальцію і вітаміни. Не радять носити взуття на високих підборах. В старшому віці, коли дегенеративні процеси в колінному суглобі вже почались, не варто швидко бігати, стрибати, грати в теніс. Важливо своєчасно та правильно лікувати травми, інфекції колінного суглоба. Хірургічні втручання повинні проводити лише досвідчені лікарі.

Лікування гонартрозу суглобів

Повністю вилікувати гонартроз неможливо. Терапія спрямована на уповільнення дегенерації хряща, зняття болю, збереження та покращення рухливості. Використовуються консервативні та хірургічні методи.
Консервативне лікування включає:

    Медикаменти. Для зняття болю та запалення назначають нестероїдні протизапальні засоби. У важких випадках додають стероїдні гормони (їх можна вводити навіть безпосередньо в суглоб).
    Фізіотерапію. При гонартрозі використовуються електрофорез ліків, грязелікування, аплікації парафіну, озокериту, електромагнітна, ударно-хвильова терапія.
    Активну фізичну терапію.
    Масаж та мануальну терапію.
    Ортези (зовнішні пристосування, які фіксують суглоби та допомагають рухатись без болю).

Ще кілька років тому багато лікарів назначали хондропротектори. Зараз їх використовують набагато рідше, бо не була доведена ефективність препаратів. При вторинному артрозі лікування завжди починають з основної проблеми. Назначають антибіотики, протиревматичні, цукрознижуючі та інші препарати.
Хірургічне лікування показане на останніх стадіях хвороби, коли пацієнта постійно турбує біль, через деформацію і контрактури він не може пересуватись самостійно. Деякі втручання можна проводити також на ІІ та ІІІ етапах хвороби.

Існують такі види операцій:

    Артроскопія. Ендоскопічне втручання для діагностики та лікування.
    Синовектомія. Видалення частини суглобу для усунення набряку та компресії.
    Пластика хрящової тканини. Заміна проводиться хрящем з іншого суглоба або синтетичним аналогом. Операція можлива при незначному руйнуванні суглобу.
    Ендопротезування. Видаляється суглоб та частина кістки, на їх місце вставляється металевий протез.

Після операції пацієнти обов’язково повинні проходити фізичну реабілітацію.

Фізична реабілітація при гонартрозі в центрі Zarpa

Лікування гонартрозу в нашому центрі - це комплекс фізичної реабілітації, яка індивідуально підбирається для кожного пацієнта. Ми враховуємо причини та стадію захворювання, вік та загальний стан організму. Перше місце в лікуванні займають активні методики, які допомагають надовго зберегти функцію колінного суглоба. Вони комбінуються з пасивною фізичною терапією.
При складанні програми реабілітації ми обов’язково враховуємо запити клієнтів. Разом з фізичним терапевтом вони визначають кінцеву мету і проміжні цілі курсу. Спеціаліст розповідає, яких результатів реально досягти в кожному конкретному випадку і що для цього варто зробити. Наприклад, чи можливо повернутись до занять спортом, чи варто розраховувати лише на деяке покращення якості життя. Все залежить від того, яка стадія гонартрозу діагностована, наскільки при цьому постраждали м’язи чи сусідні суглоби. 

Активна реабілітація

75

Мета активної реабілітації - покращити рухливість в колінному суглобі, сповільнити дегенерацію хрящової та кісткової тканини, підвищити якість життя. Після детальної діагностики фізичний терапевт складає індивідуальний план занять. При виборі вправ дотримується таких принципів:

    Рухи здійснюються до точки болю і не повинні її переходити.
    Амплітуда рухів повинна поступово збільшуватись.
    Час занять і комплекс вправ підбирається індивідуально для кожного клієнта.
    Активна реабілітація обов’язково поєднується з пасивними методиками. 

Комплекс включає вправи на згинання та розгинання, ротацію в коліні. В роботу обов’язково включаються обі ноги, суміжні ділянки. Перед початком занять фізичний терапевт оглядає поставу, допомагає зайняти правильне фізіологічне положення, при якому біль в коліні не відчувається. Потім він показує вправи і слідкує за правильністю їх виконанням. Вони розроблені спеціально для покращення рухливості в колінному, кульшовому та гомілково-ступневому суглобі, укріпленні м’язів нижньої кінцівки, пресу та спини. На заняттях використовуються багатофункціональні тренажери, петлі, фіт-боли, гімнастичні стрічки. Навантаження та час тренувань поступово збільшується. Через 1-2 тижні після початку курсу проводиться повторна діагностика. Визначається, як змінюється амплітуда рухів, сила м’язів, витривалість. В залежності від результатів програма коригується.

Пасивна реабілітація

Пасивна реабілітація є допоміжним методом лікування гонартрозу і займає приблизно 20% часу. З неї часто починається курс терапії. Методики допомагають зняти біль, розблокувати рухи в колінному суглобі, зменшити навантаження на нього.
В центрі Zarpa використовуються:

    Пасивна гімнастика. Всі рухи в коліні та суміжних суглобах виконуються фізичним терапевтом. Вивчається їх амплітуда, больові точки. Поступово пацієнт починає робити вправи самостійно. 
    Мануальна терапія. Проводиться мобілізація коліна за допомогою різних методик та маніпуляцій. Під час мануальної терапії мускулатура практично не залучена, зусилля фізичного терапевта направлені виключно на суглоб.
    Ортези та бандажі. Зовнішні засоби фіксації допомагають зменшити навантаження на хворий суглоб, перерозподіляють його на гомілку, таз та поперек. Вони також знижують ризик травмування. Використовуються на початку курсу реабілітації, при ознаках артриту, що ускладнює артроз.
    Кінезіотейпування. Метод фіксування м’язів та суглобів еластичними стрічками - кінезіотейпами. Вони наклеюються на ділянку коліна, гомілку та стегно. Стрічки зменшують біль, запобігають розтягненню м’язів та зв’язок під час фізичних занять.
    Лікувальний масаж. Метод допомагає зняти спазм м’язів, зменшити набряк м’яких тканин, покращити кровообіг та відтік лімфи в ділянці коліна.

Вилікувати повністю гонартроз неможливо. Але реабілітація допомагає надовго зберегти активність, уникнути важких операцій та інвалідності. Регулярні заняття сповільнюють дегенерацію хрящів та кісток, укріплюють мускулатуру. Фізичні терапевти нашого центру складуть для вас індивідуальну програму, яка буде найбільше відповідати саме вашій проблемі і ефективно її вирішить.

Image placeholder

Потрібна допомога?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до вас.

Дякуємо!

Ми зателефонуємо до Вас протягом робочого дня. 

Can't send form.

Please try again later.