+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

Артроз

В тканинах нашого організму постійно відбуваються процеси руйнування та відновлення. З віком регенерація сповільнюється. Ми бачимо зміни тіла, обличчя. З'являються зморшки, шкіра перестає бути пружною та еластичною, рани загоюються довше. В кістках та суглобах теж відбуваються подібні процеси. Артроз це саме прояв дегенерації в хрящах, він проявляється болем, обмеженням рухів. Повністю зупинити зміни неможливо, але сповільнити їх цілком реально. Помірна фізична активність, правильне харчування, контроль ваги допоможуть надовго зберегти здоров’я кістково-м’язової системи. 

Що таке артроз?

Суглоб - це особливий тип з’єднання кісток, який дозволяє їм рухатись одна відносно одної. Він оточений суглобовою сумкою, що складається з двох шарів. Зовнішній забезпечує стабільність, внутрішній з великою кількістю судин виробляє синовіальну рідину.
Головки кісток, що утворюють суглоб, вкриті гіаліновим хрящем. В ньому немає судин та нервів, живлення відбувається шляхом осмосу корисних речовин з епіфізу кістки та синовіальної рідини. Міцність структури забезпечують зв’язки, що знаходять в середині сумки або оточують її зовні.
Гіаліновий хрящ на 95% складається з води та міжклітинного матриксу. Лише 5% складають хондроцити. При навантаженні рідина виходить з хряща в синовіальну сумку. Коли воно знімається, відбувається зворотне всмоктування води завдяки осмосу. Цей процес забезпечують колаген та протеоглікани.
З віком в хрящі стає менше протеогліканів і вони вже не можуть ефективно накопичувати рідину. Колагенові волокна фрагментуються та розпадаються. Чому це відбувається, до кінця невідомо. Одні автори зв’язують зміни з хронічним запаленням. Цитокіни та інші медіатори провокують розпад тканин. У відповідь активізуються хондроцити. Але вони не лише сприяють регенерації, клітини виділяють також речовини, що провокують лізис (розчинення) хряща.
Друга теорія пояснює дегенерацію склерозом кістки. Кровопостачання хрящової тканини погіршується, вона стає тонкою та крихкою. Навіть при звичних навантаженням суглоб стирається і оголює кістку. У відповідь починають з’являтись остисті відростки, це спроба організму компенсувати втрату хряща.
Скоріше за все, дегенеративні процеси відбуваються при взаємодії обох механізмів. Навіть при відсутності запалення спочатку, воно виникає при потраплянні частинок зруйнованого хряща в суглобову сумку. У відповідь з крові в синовіальну рідину виходять лейкоцити, макрофаги та лімфоцити. Вони можуть запустити аутоімунні процеси в організмі. Тоді хрящ починає додатково руйнуватись клітинами власної імунної системи.

Етапи розвитку артрозу

Хрящ руйнується поступово. Існує декілька етапів процесу:

  • I

    Незначні зміни в складі синовіальної рідини, порушення живлення суглобу.

  • II

    Починає руйнуватись хрящ, на периферії з’являються остеофіти.

  • III

    Суглобова щілина звужується, хрящ руйнується у місцях найбільшого навантаження.

  • IV

    В деяких місцях хрящова тканина взагалі відсутня, кістка деформована, виражені ознаки запалення. Рух в суглобі може бути повністю заблокований, розвивається анкілоз.

В залежності від етапу наростає симптоматика захворювання. 

Причини виникнення

Існує дві форми артрозу - первинна і вторинна. Першу інколи називають ідіопатичною. Причини її невідомі, виникає захворювання у молодому віці.
Вторинний артроз розвивається у відповідь на вже існуючу патологію. Також його пов’язують з дією деякий факторів ризику та чинників зовнішнього середовища.
Причинами вторинного артрозу можуть бути:

    Значні та тривалі навантаження на суглоби (важка фізична праця, професійне заняття спортом).
    Травми суглобів.
    Інфекційні захворювання (хвороба Лайма, єрсиніоз, стрептококова інфекція).
    Аутоімунні патології (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, ревматизм).
    Спадкові синдроми (Елерса-Данолса, Вільямса, Марфана).
    Гормональні зміни у жінок в період менопаузи (зниження рівня естрогенів).
    Цукровий діабет та інші захворювання ендокринної системи (гіпотиреоз, гіпогонадизм, недостатність наднирників).
    Тривале лікування стероїдними гормонами.
    Ожиріння.
    Високий зріст. 
    Деформації скелету - сколіоз, плоскостопість, вроджена дисплазія кульшових суглобів.
    Спадкова схильність.

За статистикою, у молодому віці (до 40 років) хвороба частіше зустрічається у чоловіків. В період від 40 до 70 років переважають жінки. Потім частота вирівнюється в обох статей. Близько 35% літніх людей страждають від симптомів артрозу.

Потрібна консультація?

Залишіть заявку і ми зателефонуємо до Вас!

Дякуємо!

Скоро ми зателефонуємо до Вас!

Can't send form.

Please try again later.

Симптоми і ознаки

Прояви артрозу наростають поступово, протягом місяців та років. Найчастіше пацієнти скаржаться на:

    Біль при навантаженні чи в спокої.
    Скованість (особливо в перші 30 хвилин після сну).
    Зменшення об’єму руху.
    Хруст та крепітацію під час руху.

Періодично суглоби набрякають, шкіра над ними стає червоною та гарячою. Це ознака запалення, воно спостерігається не у всіх хворих.В залежності від ступеня розвитку симптоматики остеоартроз розділяють на стадії:

  • I

    Біль з’являється лише при значному навантаженні, немає обмежень в роботі та щоденному житті.

  • II

    Біль при навантаженні, періодично в стані спокою. Виконувати фізичну роботу важко, але в звичних щоденних справах немає обмежень.

  • III

    Біль майже постійний, є обмеженні у виконанні звичної щоденної роботи (важко ходити, підніматись по сходах, обслуговувати себе).

Характер болю може бути різним. На початку хвороби він стартовий, виникає після стану спокою і триває не більше 15-20 хвилин. Також в цей період неприємні відчуття з’являються під час навантаження і швидко зникають при відпочинку. У важких випадках виникають блоки, коли рух у неможливий через сильний біль.
На останній стадії біль практично не зникає. Люди можуть пересуватись, спираючись на тростину, ходунки, або в інвалідному кріслі. Вона виникає через багато років після початку хвороби.

Ускладнення

Прогресування остеоартрозу веде до значного обмеження рухів та зниження якості життя. На останніх стадіях люди стають інвалідами, не можуть пересуватись і обслуговувати себе. Захворювання може викликати певні ускладнення:

    Вивихи та підвивихи. При артрозі страждає зв’язковий апарат. Виникає нестабільність і при навантаженні суглоб легко виходить з суглобової сумки.
    Розрив менісків. Всередині деяких суглобів є сполучнотканинні прокладки - меніски. В них також відбувається дегенерація і вони легко руйнуються при різких рухах, ударах.
    Патологічні переломи. Склеротичні зміни торкаються кісток, вони стають крихкими і легко ламаються.
    Деформації. Відбуваються внаслідок підвивихів, хронічного запалення.
    Хронічне запалення. Внаслідок запальних змін у суглобах страждають всі системи організму.

Щоб уникнути ускладнень, потрібно вчасно виявити проблему і почати її лікувати.

Види артрозів

Дегенеративні зміни можуть торкатись одного або кількох суглобів. Найчастіше страждають ті, які найбільше навантажені (колінні, кульшові, міжхребцеві). В зоні ризику - травмовані протягом життя суглоби.
Остеоартроз розділяють на види в залежності від його локалізації:

    Генералізований. Уражуються практично всі суглоби орган
    Хребта (спондильоз). Страждають суглоби між хребцями. Часто цей вид поєднується з дегенерацією міжхребцевих дисків, протрузіями та грижами.
    Кульшового суглоба (коксартроз). Буває одностороннім та двостороннім, викликає кульгавість, качину ходу, зростає ризик перелому шийки стегна.
    Коліна (гонартроз). Часто виникає у спортсменів, може ускладнюватись розривом меніска.
    Гомілково-ступневого суглобу. Однією з причин такого артрозу є подагра, ревматоїдний артрит.
    Ліктя. Буває професійним (при підйомі вантажів, водінні автомобіля).
    Плеча. Досить швидко обмежується рух в руці, можливість виконувати звичні щоденні справи. В багатьох випадках цей вид поєднується зі спондильозом.
    Зап’ястя і пальців (ерозивний остеоартроз). Характерний для жінок в менопаузі, найчастіше уражається п'ясно-фаланговий суглоб великого пальця.

Діагностика артрозу суглобів

Симптоми допомагають запідозрити артроз. Лікар звертає увагу на вік хворого, професію, поступовий розвиток патології, запальні захворювання суглобів в минулому. Щоб підтвердити діагноз назначаються додаткові обстеження:

    Рентгенографія. Дозволяє побачити остеопороз та склероз в епіфізах кісток, звуження суглобової щілини.
    УЗД. При деяких видах артрозів на УЗД можна побачити стан хряща, звуження суглобової щілини. Перевага дослідження - його безпечність та доступність.
    Аналізи крові. Виявляються ознаки запалення, виключаються системні та аутоімунні захворювання.
    КТ. Уточнюються дані рентгенографії.
    МРТ. Виявляються зміни в хрящах, суглобовій сумці.

Для визначення стадії захворювання також проводять опитування. Виясняють, наскільки сильним є біль, як часто він турбує, які обмеження має пацієнт в роботі та щоденному житті через патологію суглобів.

Особливості діагностики в центрі Zarpa

Основна ціль діагностики в нашому центрі - визначити обмеження функції суглобів, які викликає артроз. Вони можуть бути зумовлені болем, гіпотрофією м’язів, деформаціями та контрактурами. В залежності від цього розробляється програма реабілітації.На першому етапі фізичний терапевт проводить експрес-діагностику або консультацію. Вона включає:

1

Опитування.

 Дуже важливо знати як довго триває захворювання, чи не було попередніх травм, інфекцій, які супутні патології є у пацієнта. 

2

Огляд.

 Фізичний терапевт оцінює стан всього тіла, визначає асиметрію м’язів, стан хребта, кінцівок. Тільки в кінці оглядаються хворі суглоби.

3

Пальпація. 

Маніпуляція допомагає визначити асиметрію м’язів, ознаки їх гіпотонії, гіпертонусу чи атрофії, болючість. Проводиться тест дискримінації двох точок, що визначає різницю чутливості шкіри в різних ділянках поблизу місця ураження. Дослідження показує, який м’яз більше постраждав внаслідок обмеження його функції.

4

Гоніометрія, ММТ

Визначення амплітуди руху в суглобах, обмеження через біль. 

Далі переходять до детальних функціональних тестів. Найчастіше застосовується методика SFMA (вибіркова функціональна оцінка руху). Фізичний терапевт вивчає пасивні та активні рухи в хворих суглобах, порівнює їх об’єм зі здоровими. Результати оцінюються в балах за 4 категоріями:

    Функціональний і неболючий. Амплітуда руху достатня, болю немає.
    Функціональний болючий. Рух може бути виконаний в повній амплітуді, але це викликає біль.
    Дисфункціональний неболючий. Рух обмежений через м’язові контрактури, гіпотрофію, але біль не виникає.
    Дисфункціональний болючий. Обмеження руху пов’язані з болем.

Для загальної оцінки стану кістково-м’язової системи та руху використовується система FMS. Вона включає 7 патернів рухів:

    Глибоке присідання
    Переступання через бар’єр
    Лінійний випад
    Рухи в плечовому поясі
    Підйом прямої ноги
    Віджимання
    Ротаційну стабільність

При артрозі дуже важливо перевірити функції всіх частин тіла. Патологія одного суглоба може бути тісно зв’язана з іншими. Адже при болючості та обмеженні рухів відбувається перерозподіл навантаження. Створюється своєрідний анатомічний ланцюжок, коли при патології в одній ділянці поступово в процес втягуються інші. Наприклад, при захворюваннях хребта біль може виникнути в плечі. Коксартроз провокує зміни в колінному та гомілковостопному суглобах.
Після завершення функціональної діагностики фізичний терапевт розробляє індивідуальний план лікування. Він базується на оцінці амплітуди рухів в уражених суглобах, стані м’язів та сусідніх ділянках. Наші фахівці також рекомендують профілактичні вправи для людей з групи ризику (професійних спортсменів, фізичних працівників, пацієнтів з хронічними артритами).

Профілактика

Попередити вікові зміни в суглобах практично неможливо. Але уповільнити процеси дегенерації цілком реально. Профілактикою варто займатись ще в дитинстві та молодості. Ось які поради дають лікарі та фізичні терапевти:

    Своєчасно корегуйте у дітей плоскостопість, сколіоз, лікуйте дисплазію кульшових суглобів.
    Займайтесь спортом. Навантаження повинні бути помірними та регулярними.
    Правильно харчуйтесь та слідкуйте за вагою. Дієта повинна бути повноцінною, містити достатню кількість білків, жирів та вуглеводів. Вживайте молочні продукти, рибу нежирні сорти м’яса, свіжі овочі та фрукти, зелень.
    Лікуйте ангіну та інші стрептококові інфекції антибіотиками. Вчасно звертайтесь до лікарів при запальних захворюваннях суглобів.
    Жінкам в менопаузі радять замісну терапію на основі естрогенів та прогестерону. Після 40 років варто додатково вживати кальцій, магній та вітамін D.

В центрі Zarpa є спеціальні дитячі програми для профілактики плоскостопості та сколіозу - “Здорова стопа” та “Здорова постава”. Дорослим ми пропонуємо індивідуальні заняття, під час яких враховуємо особливості будови тіла, розвитку м’язової системи та професійні навантаження. Вони запобігають розвитку раннього остеопорозу, сповільнюють дегенеративні процеси в кістках та суглобах.

Лікування артрозу

Вибір схеми лікування артрозу залежить від його стадії. Існують такі види терапії:

    Медикаментозна. Біль та запалення знімають нестероїдними протизапальними препаратами. У важких випадках додають стероїдні гормони. Немає достатніх наукових доказів від вживання хондропротекторів, гіалуронової кислоти.
    Активні фізичні вправи. Основна ціль - укріпити мускулатуру та зв’язки, покращити живлення хряща. Під час занять навантаження на суглоби повинно бути мінімальним.
    Масаж та мануальна терапія. Знімаються блоки в суглобах, підвищується їх рухливість, покращується кровообіг у навколишніх тканинах.
    Фізіотерапія. Використовується електрофорез з лікарськими препаратами, електростимуляція м’язів, магнітотерапія, гідротерапія.
    Хірургічне втручання. При значному руйнуванні суглоба роблять його заміну.

Консервативне лікування на перших стадіях дає хороші результати. Воно дозволяє уникнути інвалідності та важких операцій.

Фізична реабілітація при артрозі у центрі Zarpa

Лікування артрозу в центрі Zarpa складається з активної та пасивної реабілітації. Активна частина займає приблизно 80% часу. Програма завжди розробляється індивідуально. Фізичні терапевти враховують вид та стадію артрозу, можливості та запити клієнта. Адже ціль у кожного може бути різною. Одні хочуть повернутись до активної праці чи занять спортом. Іншим достатньо полегшити біль і одержати можливість спокійно займатись щоденними справами (ходити в магазин, на прогулянку, обслуговувати себе вдома).

Активна реабілітація

Illustration

Основна мета активної реабілітації - збільшити амплітуду рухів в суглобах, укріпити м’язи, попередити їх атрофію. Для цього використовується комплекс статичних та динамічних вправ:

    Ізометричні (м’язи скорочуються при незмінній довжині) - тримання планки на витягнутих руках, або вантажу у зігнутий під прямим кутом руці.
    Ізокінетичні (стабільна швидкість роботи м’язів) - згинання руки або ноги у заданому темпі.
    Ізотонічні (тонус м’язів не збільшується) - хода, підйом по сходах без вантажу.
    Концентричні (зменшується довжина м’яза) - підйом гантелі.
    Ексцентричні (довжина м’яза збільшується) - гантеля підтягується до плеча.

Рухи у хворих суглобах виконуються до точки болю. Вони не повинні викликати дискомфорту. Навантаження додаються поступово. На заняттях можуть використовуватись допоміжні засоби - багатофункціональні тренажери, гантелі, гімнастичні гумки, балансери (нестабільні платформи для корекції рівноваги), фітнес-боли. Для покращення результатів та зняття болю використовують стрічки кінезіотейпи. До роботи підключаються не лише уражені суглоби та сусідні їх м’язи. Обов’язково розробляється комплекс вправ для всього тіла, з особливою увагою до суміжних ділянок. Наприклад, при ураженні плеча укріпляються м’язи спини та кисті. При проблемах в коліні звертається увага на гомілку, мускулатуру стегна, поперекову ділянку спини.Через певні проміжки часу (1-2 тижні, місяць) проводиться повторна функціональна діагностика. Вона допомагає оцінити результати роботи, провести корекцію програми. 

Пасивна реабілітація

Пасивна реабілітація

Пасивні методики є доповненням активної реабілітації. Вони допомагають зняти блоки в суглобах, спазм мускулатури, покращують кровообіг та лімфовідтік в уражених ділянках. Деякі техніки зменшують біль та дискомфорт.
В центрі Zarpa використовуються:

    Пасивна гімнастика. Фізичний терапевт в щадному режимі розробляє суглоб, допомагає збільшити амплітуду руху.
    Мануальна техніка Міллігана. Вона передбачає мобілізацію суглобу за допомогою рухів, які раніше викликали біль. Пацієнт виконує їх з підтримкою фізичного терапевта. Після завершення пасивної вправи біль проходить. Для мобілізації можна використовувати спеціальні гумові ремені чи еластичні стрічки.
    Суглобова гра. Фізичний терапевт фіксує кінцівку і виконує рухи в суглобах так, щоб не були залучені м'язи. Техніка допомагає відновити мобільність в ураженому артрозом суглобі, підготувати його до активної реабілітації.
    Масаж. Найчастіше проводиться після мануальної терапії, разом з активною реабілітацією. Лікувальний масаж покращує кровообіг в, пришвидшує відтік лімфи, знімає набряки.
    Кінезіотейпування. На уражену ділянку наклеюються стрічки на бавовняній основі. Вони допомагають зняти біль та набряк. Детальніше про їх принцип дії ви можете прочитати в статті “Кінезіотейпування”
    Ортези. Своєрідні зовнішні протези, що кріпляться в ділянці ураженого суглоба. В нашому центрі їх виготовляють за індивідуальними параметрами з полімерних термолінових пластмас Soft Cast, Scotch Cast, I Cast. В якості ортезів також використовуються еластичні бандажі.

Варто зазначити, що гострий біль при артрозі найкраще знімати медикаментами. Масаж та мануальні техніки у цьому випадку відіграють лише допоміжну роль, мобілізують суглоб та усувають спазм мускулатури.

Артроз - це хронічне захворювання, що поступово прогресує. Сучасна наука ще не винайшла методу, який міг би повністю його вилікувати. Але фізична реабілітація допомагає уповільнити дегенеративний процес. Під час руху краще виробляється синовіальна рідина, посилюється кровопостачання суглобів, активується регенерація хрящів. Регулярні активні заняття та мануальна терапія дозволять надовго зберегти мобільність, уникнути інвалідності та складних операцій. Якщо ви шукаєте ефективну реабілітацію артрозу у Львові, звертайтесь в наш центр Zarpa.

Image placeholder

Потрібна консультація?

Заповніть форму і ми зателефонуємо до Вас.

Дякуємо!

Мизателефонуємо до Вас протягом робочого дня.

Can't send form.

Please try again later.