+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

+38 097 833 8731

Локація

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

  • Львів, вул. Сихівська 16а

  • Львів, вул. Богдана Лепкого 12

SFMAВибіркове функціональне обстеження руху 

zarpa

Ціль 
Вибіркове функціональне обстеження руху (SFMA) розроблене Греєм та колегами, тією ж самою групою спеціалістів, що розробили FMS. Призначенням SFMA є використання в діагностичних цілях стану ОРА при скаргах на біль у пацієнтів. SFMA – це клінічна модель, яка допомагає у діагностиці та лікуванні порушень ОРА, виявляючи зміни у моделях руху.
SFMA використовується фізичними терапевтами, спортивними тренерами, хіропрактиками та лікарями. Це обстеження розроблене для вимірювання рівня болі та дисфункцій, пов’язаних з моделями руху, використовуючи рухи конкретних частин тіл.
SFMA використовує серію рухів усього тіла, для того щоб окреслити можливі дисфункції руху. Метою SFMA є оцінка якості руху. Йдеться не про те, скільки повторень може виконати пацієнт, а про якість цих рухів. SFMA допомагає виявити усілякі можливі асиметрії та паталогії, як основопричину больової проблеми. Це, у свою чергу, допоможе скласти/розробити коректний план лікування для відновлення безболісного руху та функціонування.
Щоб зрозуміти як використовувати дане обстеження, медикам потрібно визначитись з термінологією «спазмованість» та «слабкість/гіпотонус» в рамках SFMA. Термін «Спазмованість» передбачає в собі проблеми з гнучкістю тканин та/або дисфункцією рухливості суглобів.«Слабкість» - стійкість суглоба та пов'язану з ним моторику руху.
Вибіркове функціональне обстеження руху (SFMA) ефективно використовувати під час первинної фізичної діагностики пацієнта, але лікар повинен бути ознайомленим наявними ознаками та симптомами. SFMA може бути непрактичним у використанні під час екстрених випадків.

SFMA допомагає практикуючому лікарю чи терапевту виявити та лікувати ті ділянки тіла, в яких відсутня необхідна рухливість (діапазон руху) чи стабільність (контроль моторики), що дозволяє провести правильне лікування для відновлення безболісних функцій та рухів.


SFMA vs. FMS
Багато медиків плутають SFMA (вибіркове функціональне обстеження руху) та FMS (функціональне обстеження руху). Обидва інструменти є частиною однієї,ж і тієї ж Функціональної системи руху розробленою Куком та колегами, але їхні фундаментальні цілі абсолютно різні. SFMA розроблений для використання в діагностичних цілях, призначених для виявлення кістково-м'язової дисфункції у осіб, які страждають від болю. Зважаючи на те, що FMS є лише інструментом обстеження. FMS спрямована на виявлення дисбалансів в рухливості та стабільності під час функціональних рухів.

Оцінювання
SFMA – це система діагностування (яку можуть проводити лише дипломовані спеціалісти) подібна до системи McKenzie. SFMA поділена на 7 топ-рівнів (ТТТ- Top Tier tests) та поділяється на такі підпункти:

- Функіональний безболісний (FN)
- Функціолальний болісний (FP)
- Дисфункціональний безболісний (DN)
- Дисфункціональний болісний (DP)

Якщо ТТТ не проходить FN, то слід повернутися на початок та знайти першопричину дисфункції. Простіше кажучи, «першопричина дисфункції» може бути як і мобільність (дисфункція гнучкості тканин (TED)/ дисфункція рухливості суглобів (JMD) АБО проблема стабільності/контролю моторики (SCMD).
SFMA використовувався для виявлення віддалених дисфункцій, шляхом використання оцінювання 7 рівнів ТТТ (так званий: Базовий рух):
Шийний відділ:
· Флексія/згинання, екстензія/розгинання, ротація/поворот (правий [R] + лівий [L]);

Верхні кінцівки:
· Медіальне (внутрішнє) ротація та екстензія (R + L);
· Латеральне (зовнішня) ротація та відведення в сторону (R + L);

Хребет:
· multi-segmental flexion/згинання
· multi-segmental extension/розгинання
· multi-segmental rotation (R + L)/ поворот (R + L)
· single-leg stance (R + L); and overhead squat. /баланс на одній нозі (R + L)/присідання з руками вверх.

Illustration

multi-segmental flexion/згинання

Illustration

multi-segmental extension/розгинання
multi-segmental rotation (R + L)/ поворот (R + L)

Illustration

multi-segmental rotation (R + L)/ поворот (R + L)

Illustration

single-leg stance (R + L)/баланс на одній нозі (R + L)

Illustration

 overhead squat. /присідання з руками вверх.

Результат SFMA можна поділити на 4 категорії:
- Функіональний безболісний (FN)
- Функціолальний болісний (FP)
- Дисфункціональний безболісний (DN)
- Дисфункціональний болісний (DP)
SFMA також використовувався для оцінювання спортсменів у різних видах спорту, таких як футбол, важка атлетика, біг та бейсбол.

Докази:
Обґрунтованість

Дослідження проведене у 2017 році Riebelта колегами оцінило співвідношення SFMA з функціональною шкалою конкретного пацієнта та іншими індивідуальними показниками. Їх дослідження виявило, що позитивні кореляції між результатами самооцінювання та зниженням кількості скарг на біль, виявлених у пацієнтів зі скаргами на біль в плечовому та поперековому відділі були задовільними або хорошими (rs = 0,28, 0,52 та 0,41 відповідно). Крім того, вони не виявили кореляційних зв'язків між змінами в результатах та критеріями оцінювання SFMA (рівень: 2b). Потрібні подальші дослідження в цій галузі, щоб вивчити точну взаємозалежність між SFMA та результатами для конкретної ділянки тіла.

Результативність
SFMA не так широко досліджений, як FMS. В даний час дослідження показало низьку та хорошу результативність SFMA. Внутрішньо- та міжрейтингова доказовість категоричного оцінювання десяти основних рухів SFMA була вищою у респондентів з більшим досвідом. Дослідження, проведені Dolbeer та колегами (2017) виявили, що кваліфіковані медики SMFA похвалилися середньою та кращою результативністю при застосуванні SFMA.